۰۲۱ - ۲۸۴۲۴۴۶۵
شعار هفته : همه خوشبختی ها و موفقیت هایی که به من روی آورده، از درهایی وارد شده که آنها را به دقت بسته بودم. لرد بایرون.
نویسنده: دکتر رونقی 8 نظر 19532 بازدید

معرفی رشته رشته ی دامپزشکی

 

معرفی رشته رشته ی دامپزشکی


دامپزشکی


 

رشته ی دام پزشکی یکی از شاخه های علوم پزشکی است که وظیفه ی درمان بیماری های دامی، پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام یا خاص دام و مطالعه و تامین تغذیه ی مشترک بین دام و انسان را به عهده دارد.یک دامپزشک با تلاش در تامین بهداشت و سلامتی دام، طیور و آبزیان و مبارزه با عوامل بیماری زا، نقش بسزایی در افزایش طول عمر و بهبود سلامت دام ایفا میکند.در واقع هدف اصلی از تامین سلامت و افزایش طول عمر دام ها،افزایش بازدهی تولیدی و تغذیه ای دام است. از زاویه ای دیگر این مسآله را میتوان مدنظر داشت که یک دامپزشک با بیماری های مشترک بین انسان و دام سروکار دارد.بیماری های که چه به صورت مستقیم، از طریق تماس با دام آلوده و چه به صورت غیر مستقیم، از طریق فراورده های دامی سلامت انسان ها را تهدید میکند. یک دامپزشک با تلاش برای درمان این بیماری ها و واکسیناسیون دام ها ، بخش مهمی از سلامت جامعه و ایمنی در کودکان را تامین میکند.

مهم ترین افرادی که سلامت غذای تهیه شده از دام را تامین میکنند ،دامپزشکان هستند. زیرا نیمی از بیماری های عفونی در انسان ، منشا دامی دارد. و این دامپزشکانند که با تامین سلامت دام، سلامت جامعه را هم تضمین میکنند.لازم به ذکر است که بیش از 80% عومل بیوتروریسم از عوامل عفونی بیماری زای دامی نشات میگیرد.در این مورد دامپزشکان با اتخاذ برنامه ی پیشگیرانه نقش مهمی در کنترل این عوامل و مقابله با آنها ایفا می نمایند.البته امروزه رویکرد جدیدی به نام "سلامت واحد" اتخاذ شده است که اولویت دهی امور دامپزشکان را به پیشگیری اختصاص میدهد ودرمان در اولویت دوم واقع میشود.

متاسفانه امروزه دید جامعه نسبت به دامپزشکی مناسب نیست و حتی مورد تمسخرافراد تحصیل کرده واقع میشود. و این نشانه ی بی کفایتی و ضعف دستگاه های مسؤول در اطلاع رسانی از این حرفه است. از کشف باکتری سالمونلا تا پروژه ی درمانی زخم پای دیابتی و کشف واکسن برای فلج اطفال همه مرهون تلاش بی وقفه ی دامپزشکان روی کیس های دامی بوده است. واین مسأله از اینجا نشات میگیرد که آزمایش روی دام محدودیت کار با انسان ها را ندارد و به علاوه یک دامپزشک دید وسیع تری نسبت به حیوانات دارد و میتواند روی حیوانات تحقیقات گسترده تری انجام دهد.

 

تاریخچه ی رشته ی دامپزشکی در ایران

در سال 1304 با همه گیری طاعون گاوی در ایران و به بار آوردن تلفات جانی قابل ملاحظه، وزارت کشاورزی اداره ی دفع آفات حیوانی را تاسیس کرد که تحت نظارت موسسه ی پاستور بود. درسال 1311 ابتدا مدرسه ی دامپزشکی و بعد دانشکده ی دامپزشکی تاسیس گردید وضمیمه ی دانشگاه تهران گشت. در سال 1314 با توجه به اهمیت کنترل بیماری های دامی و کنترل بهداشتی فراورده های دامی،قانون تفتیش صحت حیوانات تصویب شد و اداره ی کل دامپزشکی جایگزین موسسه ی دفع آفات حیوانی گردید.

در سال 1324 ، آیین نامه ی بازرسی مواد خوراکی مورد تصویب قرار گرفت و در سال 1325 ،بنگاه کل امور دام شامل دو اداره ی دامپروری و دامپزشکی تاسیس شد.

تلفات سنگین بروز طاعون گاوی در سال 1348، دلیلی برای گسترش دامداری های صنعتی و بازنگری در وظایف سازمان دامپزشکی شد. در سال 1368،سازمان دامپزشکی وشبکه های آن در استان ها، از وزارت کشاورزی جدا و به وزارت جهاد سازندگی پیوست.

 

دروس تحصیلی رشته ی دامپزشکی

رشته ی دامپزشکی در دو مقطع کاردانی و دکترای حرفه ای ارایه میگردد.طول دوره ی کاردانی این رشته 2 سال و دوره ی دکترای حرفه ای 6 تا 7 سال است. تعداد واحد های این رشته در مقطع دکترای حرفه ای،220 واحد است . دروس این رشته ی تحصیلی را میتوان به دو بخش علوم پایه و اصلی و علوم تخصصی تقسیم بندی کرد:

که دروس پایه شامل مواردی همچون:جانور شناسی عمومی، ژنتیک حیوانی،فیزیولوژی ، بیوشیمی و فیزیک پزشکی ،تغذیه اختصاصی دام و طیور، اصول تغذیه دام،فارماکولوژی،سم شناسی،بهداشت و پرورش طیور،تکثیر و پرورش ماهی و اصول کالبد شکافی و ... است.

و دروس تخصصی شامل: مامایی دامپزشکی، بیماری های متابولیک دام، بیماری های درونی دام های بزرگ،بیماری های تولید مثل دام،بیماری های مشترک دام و انسان،بیماری های ماهی های کوچک،کنترل کیفی بهداشت مواد غذایی، جراحی عمومی دام و مسمومیت های دام و ... است.

 

مهارت های لازم برای تحصیل در رشته ی دامپزشکی

منابع آموزشی این رشته ی تحصیلی ،معمولا ترجمه نشده و به زبان انگلیسی هستند بنابراین تسلط بر زبان انگلیسی لازمه موفقیت به خصوص در زمینه ی تحقیق و پژوهش است. همچنین قدرت تجزیه و تحلیل بالاو تسلط کامل بر زیست شناسی در این رشته ضروری است. اما نکته ی قابل توجه این است که قدرت بدنی در همه بخش های دامپزشکی ضروری نیست. بنابراین، مشکلی برای اشتغال خانم ها در این رشته در بخش هایی نظیر تولید واکسن و بررسی کیفیت مواد غذایی وجود ندارد.

مهم ترین فاکتور در انتخاب این رشته، علاقه به سلامتی حیوانات است .در غیر این صورت در این رشته موفقیت کسب نمیشود. یک دامپزشک باید توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم را داشته باشد. زیرا گاهی نیاز است برای حل بحران در یک دامداری ساعت ها سرپا بایستد. هم چنین باید با صاحب حیوانات با ملایمت و به درستی برخورد کند ، زیرا در اغلب شرایط صاحب حیوان وابستگی زایادی به حیوان خود دارد. یک دامپزشک نظیر یک پزشک باید قدرت تشخیصی و تصمیم گیری خوبی داشته باشد تا بتواند از مهارت های درمانی حیوانات ، حداکثر استفاده را ببرد.

 

فرصت های شغلی و تحصیلی رشته ی دامپزشکی

همانطور که ذکر شد این رشته در مقاطع کاردانی و دکترای حرفه ای دانشجو میپذیرد. این رشته ، مشابهت زیادی به رشته ی پزشکی دارد.بنابراین فارغ التحصیلان میتوانند حتی در دوره های تخصصی پزشکی نظیر ایمونواوژی ،ویروس شناسی و ... مشارکت کنند و حتی گروهی از کار های پژوهشی این رشته را بر عهده گیرد. البته یک دامپزشک ، مجاز به دخالت در امور پزشکی به عنوان یک پزشک نیست.

فارغ التحصیلان میتوانند به اشتغال در یکی از مراکز زیر بپردازند:

سازمان دامپزشکی، موسسه ی تحقیقات و تولید واکسن، واحد های دامپروری خصوصی و دولتی، شرکت های تولید فراورده های دامی، آزمایشگاه های تشخیص بیماری های دامی و انسانی، شرکت تولید دارو های دامپزشکی،تدریس در دانشکده های دامپزشکی، تاسیس مطب های دامپزشکی خصوصی و به عنوان ناظر در کشتارگاه های دامی.

 

رشته ی دامپزشکی و کنکور سراسری

این رشته جزء زیر گروه 1 رشته های علوم تجربی است.بنابراین ضرایب دروس اختصاصی برای آن به شرح زیر است:

زمین شناسی--------->صفر

زیست شناسی -------->4

شیمی----------------->3

فیزیک---------------->2

ریاضیات-------------->2

قابل ذکر است تمام دروس فوق اختصاصی بوده و ضرایب همه در 3 ضرب میشود.

چارک پایین رتبه ی کشوری برای قبولی در رشته ی دامپزشکی دانشگاه تهران در سال گذشته 6700 بوده است.

چارک پایین حداکثر رتبه ی کشوری برای قبولی در رشته ی دامپزشکی در کشور 37000 در دانشگاه سمنان-شبانه و 16500 در دانشگاه لرستان-روزانه بوده است.

درصد های مورد نیاز برای قبولی در رشته ی دامپزشکی

حدود درصد های مورد نیاز برای قبولی رشته ی دامپزشکی دانشگاه تهران:

ادبیات فارسی عربی معارف زبان زمین شناسی ریاضی زیست شناسی فیزیك شیمی

60% 40% 60% 40% 10% 50% 70% 50% 50%

حدود حداقل درصدهای مورد نیاز برای قبولی رشته ی دامپزشکی در دانشگاه لرستان-روزانه:

ادبیات فارسی عربی معارف زبان زمین شناسی ریاضی زیست شناسی فیزیك شیمی

50% 30% 50% 20% 10% 40% 60% 30% 40%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  روند کاری دپارتمان مشاوره دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی کنکور دکتر رونقی

  متشکل از مشاوران پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های معتبر کشور، با مدیریت دکتر رونقی می باشد. با سابقه بیش از 7 سال فعالیت در حوزه کنکور و دارای مجوز رسمی از نهاد های مربوطه این افتخار را دارد که در طی این سالها رتبه های بسیاری را پرورش دهد و رموز موفقیت و تجربیات خود را در اختیار دانش آموزانی که رویایی رتبه برتر شدن را در سر دارند ، قرار دهد. بیشتر بدانید...

  برنامه ریزی شخصی سازی شده

  برنامه ای که با آزمون های آزمایشی ، مدرسه، ساعت مطالعه و کلاس های خصوصی دانش آموزان هماهنگ می باشد. و به طور جزئی مشخص می کند که دانش آموز چه مبحثی را چند ساعت و چطور مطالعه کند . برنامه ریزی براساس تاکید بر نقاط ضعف دانش آموزان تهیه و تنظیم شده است و مشخص می کند که دانش آموز بر اساس توانایی که دارد روزانه چه مقدار تست کار کند. بیشتر بدانید...

  مشاوره حرفه ای

  دانش آموزان در ساعات خاصی از روز می توانند سوالات خود را از مشاوران بپرسند و راهنمایی های لازم را از مشاور خصوصی خود دریافت کنند.از طرفی هر دانش آموز در ماه 4 جلسه مشاوره تلفنی دارد که با دریافت نوبت قبلی می تواند با مشاور شخصی خود مکالمه کند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارد و تدابیر لازم در جهت رفع مشکلات و بهبود عملکرد صورت پذیرد. بیشتر بدانید...

  پیگیری منظم

  در ساعاتی خاصی از روز از دانش آموز در خواست گزارش کار می شود. و روند مطالعه و کارنامه های دانش آموز تحلیل و بررسی می شود و توصیه های لازم در جهت بهبود عملکرد دانش آموز و رفع اشتباهات و نقاط ضعف وی گفته می شود. مشاوران با نوبت تماس های تلفنی به دانش آموزان نکات مهم و راهکارهای لازم برای پیشرفت دانش آموزان را به آنها آموزش میدهند و انگیزه رقابت و تلاش برای رسیدن به هدف را در دانش آموزان تقویت میکنند. بیشتر بدانید...

  آزمون آنلاین

  از دانش آموزان هر ماه هماهنگ با آزمون های آزمایشی که شرکت می کنند پیش آزمونی به صورت آنلاین گرفته می شود که سوالات آزمون کاملا استاندارد ،حرفه ای و شبیه ساز کنکور می باشد.که حتی دانش آموزان می توانند به جای شرکت در آزمون های آزمایشی سایر موسسات،به طور مستقل در این آزمون شرکت نمایند و از جامعه آماری خوب و امنیت بالای سوالات و کارنامه تحلیلی این آزمون بهرمند گردند. این آزمون برای افزایش مهارت آزمون دادن و کاهش استرس دانش آموزان در آزمون های آزمایشی تهیه و طراحی شده است. همچنین استفاده از آزمون آنلاین برای افرادی که توانایی حضور در آزمون های آزمایشی موسسات ندارند،بسیار مفید است. لازم به ذکر است که هزینه آزمون های آنلاین دپارتمان دکتر رونقی در مقابل امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهد،بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر بدانید...

  پنل شخصی دانش آموزان

  دپارتمان مشاوره وبرنامه ریزی دکتر رونقی برای ارتباط هرچه بهتر دانش آموزان با مشاوران خود و جلوگیری از حواشی نرم افزار هایی چون تلگرام که عملا شاهد آن بودیم که موجب برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود، پنلی خصوصی برای دانش آموزان در قالب سایت و اپلیکیشن طراحی کردیم که بتوانند بسیار راحت با مشاور خود در ارتباط باشند و از این پنل نمودار پیشرفت خود را مشاهده کنند و به نقاط ضعفشان پی ببرند و در صدد هرچه سریعتر رفع آن برآیند. بیشتر بدانید...

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی این افتخار را داشته است که از اکثر استان ها و شهرهای کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس در خدمت دانش آموزان عزیز باشد. بیشتر بدانید...

  تلگرام دکتر رونقی

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  عضویت در کانال
  صفحه اینستاگرام

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  مشاهده پروفایل

  ورود به حساب کاربری
  مرا به خاطر بسپار
  ثبت نام | بازیابی رمز عبور
  جستجو