پیام های انگیزشی :

معرفی رشته داروسازی

 • نویسنده : دکتر حسین رونقی
 • ۱۴ مهر ۱۳۹۴

داروسازیمعرفی رشته داروسازی

رشته داروسازی شاخه ای از علوم پزشکی است که به تولید و ساخت دارو،نحوه ی اثر دارو بر بدن،کم کردن بحران های بیماری زا و تامین بخش عمده ای از شیوه های درمانی برای سلامت جامعه می پردازد.

نکته ی حایز اهمیت این است که درصد قابل توجهی از عدم موفقیت در روند دارودرمانی، به نامناسب بودن کیفیت دارو،انتخاب نامناسب نوع دارو برای درمان و مهم تر از همه نحوه ی استفاده ی دارو توسط بیمار است. زیرا  رژیم های خاص غذایی و هم چنین مصرف همزمان بعضی از دارو ها موجب تداخل درمانی و تضعیف یا تقویت اثر دارو ها در بدن میشوند. بنابراین اینجاست که اهمیت کار یک داروساز نمایان میشود تا با ساختن داروی با کیفیت و تعیین نحوه ی استفاده ی دارو توسط بیمار و همچنین تداخل های دارویی از شکست در روند درمانی جلوگیری کند.

بنابراین وظیفه ی اصلی یک داروساز ارایه ی خدمات دارویی، اطلاع رسانی بیماران از نحوه ی مصرف دارو،و هم چنین تولید و بهبود کیفیت دارو است. و این بر خلاف باور عمومی است که وظیفه ی داروساز فروش دارو در داروخانه است.

 

تاریخچه ی رشته ی داروسازی

دارودرمانی از گذشته های دور روند درمانی بسیاری از بیماری ها توسط پزشکان و حتی عامه ی مردم بوده است.در قرن بیستم همزمان با گسترش علم پزشکی وافزایش نیاز، رشته ی داروسازی از رشته ی پزشکی تفکیک شد و به عنوان رشته ای جداگانه در جهان عرضه گردید. در ایران دانشکده ی داروسازی برای اولین بار در سال ۱۳۱۳ در دانشگاه تهران تاسیس شد. واز آن پس  سایر دانشگاه های کشور دانشکده ی داروسازی تاسیس گردید.امروزه با گسترش روزافزون این علم ، علاوه بر تاسیس دانشکده ی داروسازی در دانشگاه های علوم پزشکی ، مراکز تحقیقاتی نیز دایر گردیده است. همچنین هم اکنون در دنیا اقدام به پایه گذاری گرایش های تخصصی تر در این رشته به منظور توسعه دادن به فعالیت علمی-پژوهشی نموده اند.

این مقاله را از دست ندهید:  معرفی رشته مهندسی صنایع

 

آشنایی با دروس دانشگاهی رشته ی داروسازی

حداقل طول رشته ی دکترای عمومی داروسازی ۶ سال است.که شامل ۲۰۹ واحد درسی اختصاصی و عمومی است.

دروس پایه در این رشته همپوشانی زیادی با دروس پایه ی رشته ی پزشکی دارد. درس های این رشته را میتوان به دو بخش دروس پایه و دروس تخصصی تقسیم کرد .

که دروس پایه شامل مواردی از جمله : انگل شناسی ،میکروب شناسی ،قارچ شناسی، شیمی آلی ، شیمی عمومی و تجزیه و….

دروس اختصاصی از جمله:فارماکولوژی ، میکروب شناسی دارویی،گیاه شناسی دارویی، سم شناسی، کنترل میکروب دارویی، و روشهای دستگاهی و…

 

مهارت های لازم برای اشتغال در رشته ی داروسازی

همانگونه که ذکر شد یکی از مهمترین وجه تمایز داروسازی از سایر رشته های علوم پزشکی، کار تحقیقاتی فراوان در این رشته است. بنابراین علاقه مندان به کار تحقیق و پژوهش میتوانند این رشته را به عنوان آینده ی شغلی وتحصیلی خود برگزینند. لازمه ی موفقیت در این رشته ی تحصیلی تسلط و علاقه به درس شیمی است .بدیهی است که شیمی بخش جدایی ناپذیر از رشته ی دارو سازی است چه برای کار در داروخانه چه کار های تحقیقاتی.چون دارودرمانی بخش عمده روند درمانی در بالین است آشنایی با علوم پایه ی پزشکی نظیر فیزیولوژی ، آناتومی و زیست شناسی  لازم است.

البته برای موفقیت در کار های پژوهشی ، ریاضی و فیزیک نیز نقش مهمی ایفا میکنند.

 

فرصت های شغلی و تحصیلی برای رشته ی داروسازی

این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های علوم پزشکی خارج از کشور ارایه میگردد.و در ایران به در درو مقطع کترای عمومی وتخصص داروسازی عرضه میشود.

این مقاله را از دست ندهید:  معرفی رشته مهندسی معماری

فارغ التحصیلان مقطع دکتری عمومی داروسازی به شرط داشتن معدل بالا،میتوانند در امتحان تخصص شرکت کنند. پذیرفته شدگان دوره تخصص میتوانند ببسته به گرایش تخصصی خود به کار تحقیقاتی در این زمینه بپردازند.

این رشته بازار کار خوبی دارد. چنانچه بیش از ۹۰% فارغ التحصیلان جذب بازار کار میشوند که قسمت عمده ای از آنها به کار در داروخونه ها روی می آورند . به طور کلی آینده شغلی این رشته را میتوان در چهار دسته تقسیم بندی کرد:

۱٫خدماتی(شامل کار در داروخانه به عنوان ناظر بر درستی کار نسخه پیچ وهم چنین اراِیه ی خدمات به بیماران)

۲٫مشاوره ای( شامل کار در داروخانه اطلاع رسانی از نحوه ی صحیح مصرف دارو و ارایه خدمات مشاوره به خود پزشک)

۳٫مدیریتی(شامل کار در صنایع دارویی و کارخانه های داروسازی)

۴٫پژوهشی(شامل کار در مراکز تحقیقاتی و کارخانه های داروسازی به عنوان تحقیق و توسعه فعالیت دارویی)

لذا علاوه بر داروخانه ها ، مراکز تحقیقاتی،کارخانه های داروسازی،کارخانه های لوازم آرایشی برای فارغ التحصیلان فرصت شغلی فراهم میکنند.

 

رشته ی داروسازی و کنکور سراسری

قابل ذکر است رشته ی داروسازی در زیرگروه دو رشته های علوم تجربی قرار دارد.بنابراین ضرایب دروس اختصاصی برای این رشته ی تحصیلی به قرار زیر است:

 

زمین شناسی———>1

زیست شناسی ——–>4

شیمی—————–>3

فیزیک—————->2

ریاضیات————–>3

توجه داشته باشید همه دروس بالا اختصاصی بوده و ضریب همه در سه ضرب میشود.

چارک پایین رتبه ی کشوری برای قبولی رشته ی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال گذشته ۱۲۶۰ بوده است.

چارک پایین رتبه ی کشوری مورد نیاز برای قبولی رشته ی داروسازی در کشور ۵۹۰۰ بوده است.

این مقاله را از دست ندهید:  معرفی رشته مهندسی بهداشت حرفه ای

 

حداقل درصد های مورد نیاز برای قبولی رشته ی داروسازی

حدود درصد های مورد نیاز برای قبولی داروسازی دانشگاه تهران:

ادبیات فارسی        عربی     معارف    زبان       زمین شناسی         ریاضی   زیست شناسی        فیزیک     شیمی

۶۰%    ۷۰%          ۷۰%           ۵۰%             ۱۰%         ۷۰%      ۶۰%      ۸۰%        ۷۰%

حداقل درصد های مورد نیاز برای قبولی این رشته در کشور:

ادبیات فارسی       عربی     معارف    زبان       زمین شناسی         ریاضی   زیست شناسی        فیزیک     شیمی

۵۰%    ۵۰%          ۵۰%           ۴۰%             ۱۰%         ۵۰%      ۶۰%      ۶۰%        ۵۰%

 

 

83,819 بازدید

نظرات شما

  نظرات و نوشته های ارزشمندتون رو برای ما بنویسید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

 1. فاطمه گفت:

  سلام اقای دکترخسته نباشید خداقوت میشه لطفا مثل رشته داروسازی درصدهای موردنیازبرای رشته پزشکی دا نشگاه تهران ودانشگاههای کشور راهم بگذارید؟ متشکر وممنون اززحمات بی دریغتان

 2. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشین میشه لطف کنین بگین برای قبولی دانپزشکی منطقه ۳ چه ربطه ای نیاز هستش

 3. مهران گفت:

  سلام
  من دیپلم ریاضی دارم و معدلم ۱۰٫۲۵ هستش و سال ۸۲ دیپلم گرفتم.
  میخوام کنکور ۹۵ رشته تحربی شرکت کنم.
  آقای دکتر یه راهنمایی کنید که آیا امکانش هست من دانشگاه تهران یا شهیدبهشتی داروسازی قبول بشم؟
  درصد ها باید چطور باشه تا این دانشگاه ها قبول بشم.
  ممنون میشم جواب بدین.

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام کار بسیار سختی پیش رو دارید و امسال میشه گفت هیچ شانسی برای قبولی ندارید ولی اگه از الان برای کنکور سال بعد بخونید شانستون خیلی بیشتر میشه.

   • مهران گفت:

    آقای دکتر
    لطفأ بگین میشه امسال با چه درصدهایی حداقل مشهد یا تبریز ؟
    من هدفم امسال قبول شدنه.
    میشه راهنمایی کنید.

  • رویا گفت:

   امیدوارم قله های موفقیت رو با پراید بدون ABS فتح کنین خخخخخخ خخخ خخ خخخ خخخ

 4. رویا گفت:

  سلام اقای دکتر امیدوارم یه روزی همکار شیم ولی مشکل اینجاست که من این روزا خوب نمی خونم میشه کمکم کنین

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام خوشحال میشیم کمکتون کنیم. سعی کنید به هدف و رویاتوت فکر کنید و با این هدف و رویا زندگی کنید. اینجوری هیچوقت براش کم نمیزارید.

 5. اصغر گفت:

  سلام خسته نباشید .بنده الان کارمند علوم پزشکی هستم (پرستار )سال ۷۵ دیپلم گرفتم میخوام کنکور امتحان بدم داروسازی به نظر شما امکان داره موفق بشم برا سال بعد

 6. زهرا گفت:

  با سلام وخسته نباشید بنده فارغ التحصیل رشته کتابداری پزشکی سال ۸۳ هستم میخاهم رشته داروسازی ادامه تحصیل بدهم آیا می توانم و چه اقداماتی باید انجام دهم؟

 7. سحر گفت:

  میشه حداقل درصد لازم تو این رشته برای پردیس رو هم بزارید؟

 8. علی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.لطفا میانه و چارک پایین درصد ها و رتبه های لازم برای داروسازی رو تو کانال تون بزارین(سهمیه منطقه ۱).ممنونم از این همه روحیه و انرژی مثبت ی که به ما کنکوریا میدین

 9. سارا گفت:

  سلام جناب دکتر
  من دیپلم ریاضی با معدل ۱۹ دارم و سال ۸۲ دیپلم گرفتم به نظر شما میتونم برای سال بعد داروسازی قبول بشم؟؟ فکر کنم درسهای ما با منابع حالا خیلی تغییر کرده باشه.

  ممنونم.

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام اگر مدرک پیش دانشگاهی دارید نیاز به تغییر رشته نیست

  • سارا گفت:

   سلام آقای دکتر من کارشناسی صنایع غذایی هستم و سال ۸۳ کنکور دادم به نظرتون برای کنکور ۹۶داروسازی شرکت کنم فرصت کافی دارم البته با وجود کار و بچه ۲ساله آیا ارزش وقت گذاشتن داره،

 10. علی گفت:

  سلام اقای دکتر من لیسانس عمران دارم و مدرک پیش دانشگاهیم ریاضی تصمیم دارم کنکور تجربی بدم ایا با مدرک پیش دانشگاهی ریاضی میشه کنکور تجربی داد و داروسازی قبول شد مشکلی نداره؟

 11. mohsen گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من رشته ریاضی هستم ولی قصد دارم کنکور تجربی بدم نظر شما چیست درضمن من سال ۹۶ کنکور باید بدم

 12. مریم گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من دکتری یکی از رشته های علوم انسانی دارم و استاد دانشگاه هستم. علاقه زیادی به دارو سازی دارم. دیپلم ریاضی دارم اما پیش دانشگاهی علوم انسانی. با توجه به استفاده از سهم روزانه در تمام دوران تحصیلم، می خوام شبانه دارو سازی پذیرفته شوم. لازم به ذکر است که علاقه زیادی به تاسیس داروخانه دارم. آیا شانسی دارم؟ آیا امکان شرکت من در کنکور هست؟ اگر باشد کنکور تجربی باید شرکت کنم؟ لطفا راهنمایی ام کنید. بسیار سپاسگزارم.

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام بله شما برای شرکت در کنکور هیچ مشکلی ندارید ولی طبیعتا مسیر سختی رو پیش رو دارید که نیاز به اراده و تلاش بالاست

 13. مهدی گفت:

  با سلام
  بنده یکبار در دوره کاردانی مراکز تربیت معلم پذیرفته شدم و مدرک کاردانی گرفتم سپس از دانشگاه دولتی دوره شبانه مدرک کارشناسی پیوسته گرفتم یکبار در سال ۹۱ در مقطع ارشد دانشگاه علوم پزشکی دوره روزانه پذیرفته شدم ولی انصراف دادم سپس در سال ۹۳ دوباره در کنکور ارشد وزارت بهداشت در دوره روزانه پذیرفته شدم .سوال بنده این است با توجه به ممنوعیت پذیرفته شدگان بیش از دوبار در آزمون های متمرکز و نیمه متمرکز از سال تحصیلی ۶۴-۶۳ به بعد آیا بنده می توانم از ارشد انصراف داده و دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم؟ و رشته های دکتری حرفه ای روزانه بخونم؟ با تشکر

 14. زهرا گفت:

  سلام دکتر من دانش آموز سال چهارم رشته ی ریاضی هستم معدل دیپلم ۱۹٫۶۲ بوده از همون اول یعنی سال اول دبیرستان علاقه ی زیادی به رشته ی تجربی داشتم اما وقتی این موضوع رو با مشاور مدرسه درمیان گزاشتم با توجه به اینکه نمراتم دردرس ریاضی همیشه عالی بود به من گفتند که بهتره ریاضی بخونم و در آخر کنکور تجربی بدم منم سال دوم وسوم رو ریاضی خوندم و اون موقع هیچ چیز درمورد تاثیر نمرات نهایی در کنکور نمیدونستم سال سوم با ی مشاور دیگه صحبت کردم واو گف که بهتره برای سال چهارم تغییر رشته بدم اما دیگه وقت نداشتم ۲ تا کتاب زیست وی زمین رو بخونم وامتحان بدم به همین خاطر سال چهارم رو هم ریاضی خوندم البته از ی نظر به نفعم شد که ریا ضی ام قوی تر شده ولی حالا تصمیم دارم خودم رو برای کنکور تجربی ۹۶ آماده کنم تا به آرزوم برسم اما هیچی درباره ی زیست وزمین نمیدونم به نظر شما اگه تلاش کنم میتونم زیست رو بخونم و موفق بشم ؟ دوم اینکه چه کتاب کار هایی خوب درس دادن ؟ طوری که خودم به راحتی موضوعات رو خیلی خوب ومفهومی یاد بگیرم وچه کتاب کاری برای تست خوبه؟
  متشکرم

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام بله مطمعنا اگر برنامه درستی داشته باشید میتونید به هدفتون برسید

   • سارا گفت:

    سلام من دانش اموز سال چهارم هستم با معدل ۱۷ خیلی تست هم کار نکردم حدود ۱۰ ماه تا کنکور وقت دارم به نظرتون میتونم داروسازی قبول شم اگه واقعا زیاد تلاش کنم؟

    • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

     با سالم با برنامه ریزی صحیح و نخوه ی مطالعه درست و شناسایی نقاط ضعف و به حداقل رسوندن اشتباهات و پشتکار لازم مطمعنن میتونید به هدفتون برسید.

 15. علی گفت:

  سلام ببخشید رشته داروسازی باید رتبم درمنطقه۲چند بشه داروسازی قبول بشم

 16. علی گفت:

  سلام برای قبولی در رشته فیزیوتراپی ،در منطقه ۲باید رتبم زیر چند بشه

 17. مهمان گفت:

  سلام اقای دکتر…من چند سوال داشتم درباره ی داروسازی…
  ۱.آیا میتوان بعد از اتمام دوره عمومی دارو سازی داروخانه تأسیس کرد البته بعد از خدمت؟؟؟چون من شنیدم که چون ظرفیت اکثر شهر ها پره نمیتونیم..
  ۲.میزان درآمد یک دارو ساز که حد متوسط داره و در تخصص شرکت نکرده چقدره؟؟
  ۳.در کل کشور چند تا دانشگاه داروسازی داریم؟؟
  ۴.من میخوام دارو سازی قبول بشم و اصلا شهرش برام مهم نیست (البته اگر کنکورو زیاد خوب نزنم)زیر رتبه چند میتونم دارو قبول بشم اگر شهرش برام مهم نباشه؟؟
  باتشکر..

 18. ارزو گفت:

  سلام دکتر معدل من ١٠هستش من میتونم و دو بار کنکور دادم اما قبول نشدم اما امسال میخوام بخونم با تمام تلاش و توان أیا میشه واسه کنکور ٩۶داروسازی قبول شم؟؟؟امکان هست؟؟؟

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام بستگی به تلاش و پشتکار شما داره خیلی از دانش آموز ها بودن که با معدل بسیار پایین تونستن به هدفشون برسن.

 19. علی گفت:

  سلام عرض شد خسته نباشید.ببخشید سقف قبولی داروسازی و هوشبری چقدره؟ سوال دوم اینکه با رتبه حدود ۲۵هزار درکنکور۹۵ چه رشته های مناسبی موجوده؟ سپاس فروان

 20. سارا گفت:

  سلام، من سهمیه منطقه یک دارم و رتبه کلم تو منطقه ١، ٢١٩۴، هست، البته توی زیرگروه ٢، ٢٠۵٢ هست، داروسازی کجاها میتونم قبول شم؟ امیدی به دارو سازی دانشکاه تهران یا شهید بهشتی هست؟ البته پردیس

 21. Darya گفت:

  سلام اقاى دکتر خسته نباشید
  من امسال تعیین رشته کردم و رفتم تجربى. مى خواستم بدونم حد اقل باید چقدر بخونم که بتونم دارو سازى یادندان پزشکى قبول شم.
  و در ضمن معدلم هم امسال ٢٠ بود.

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام با توجه به معدلتون معلومه با استعداد هستین و بیس علمی خوبی دارید برای قبولی در این رشته مهمترین چیز برنامه وپشتکار و انگیزه هست .
   ساعت مطالعه با توجه به وضعیت درسی شما تعیین میشه
   برای اطلاع از نحوه برنامه ریزی به شماره زیر تلگرام بدید.
   ۰۹۱۲۰۱۹۰۵۴۸

 22. مهسا گفت:

  سلام جناب دکتر
  من فارغ‌التحصیل مهندسی نفت هستم
  سال ۹۱ رتبه ۵۰۰۰ گرفتم
  قصد شرکت برای کنکور ۹۶ رشته تجربی و دارم
  به نظرتان شانسی برای قبولی داروسازی دارم
  معدل دیپلم ۱۹/۳۴

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام با توجه معدلتون و اینکه شما فارغ التحصیل رشته مهندسی نفت هستید مطمعنا هوش و استعداد لازم رو برای قبولی در رشته داروسازی دارید فقط با این تفاوت که باید با برنامه ریزی درست بعضی از دروس تخصصی تجربی رو بخونبد و تسلط لازم رو پیدا کنید.

 23. محمد گفت:

  یلام ببخشید میشه رتبه لازم برای تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه ازاد پردیس خودگردان در منطقه ۳ ساری یا اهواز یا شهر های دیگه به جز تهران رو بگید

 24. آیدا گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم با رتبه ۹۳۰ سهمیه ایثارگران و تراز ۷۵۰۰ میشه داروسازی قبول شد؟

 25. زهرا گفت:

  برای قبولی در رشته داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان چه رتبه ای نیاز است البته با محاسبه معدل ۱۵ لطفا بهم بگید به نظرتون میتونم چون درطی این دوسال تحصیلی به علت بعضی مشکلات اصلا درس نخوندم

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام زیر ۳۵۰۰ کشوری
   هیچ چیز غیر ممکن نیست بستگی به تلاش و انگیزتون داره نگران نباشید م مهم اینه که سرجلسه آزمون جقد مهارت داشته باشید.

 26. مشهدی زاده گفت:

  عالی بود. خیلی به من کمک کرد.بهترین مقاله ای که راجب داروسازی خونده بودم.
  بهترین ها رو برای شما آرزو میکنم

 27. علیرضا گفت:

  سلام اقای دکتر.من امسال پیش دانشگاهی تجربی میرم و هدفم داروسازیه.تابستان در قلمچی ثبت نام کردم و میانگین ترازم ۶۲۰۰ هست.ایا با این ترازایی که میارم میتونم دارو قبول شم؟
  اگر نه بهم بگین قبولی در دارو در قلم چی چه ترازی میخواد.
  ممنون میشم

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام تراز ۶۲۰۰ برای دروس پایه خوبه در طول سال با مرور بیشتر افزایش بدید. برای قبولی در رشته داروسازی میانگین تراز ۶۵۰۰ به بالا در قلمچی باید داشته باشید.

 28. پریا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من امسال پیش رشته ی تجربیم از سال اول دبیرستان تا ترم اول سال سوم معدلم حدود ۱۹٫۸۰ بود اما به خاطر یه سری مشکلات از بهمن ماه تا الان میشه گفت هیچی نخوندم !معدل کل دیپلمم ۱۸٫۹۴ و معدل کتبی ۱۶٫۹۴ هستش! و البته روز امتحان نهایی ادبیات من به خاطر خطای دید تو دیدن برنامه زبان انگلیسی خونده بودم! و تونستم با نمره ۱۴ اون درس رو پاس کنم !چون تو ازمون ها درصد ادبیاتم بالای ۸۰ اکثر کسایی که باهاشون مشورت کردم گفتن وقتت رو برای ترمیم معدل هدر نده! من واقعا عاشق پزشکیم و دلم میخواد تو همین رشته ادامه تحصیل بدم اما هم تو این مدت زمان زیادی از دست دادم هم اشتباهات زیادی تو درس خوندن داشتم و این فقط انرژی من رو هدر داده …. الانم برنامه درستی ندارم و از طرفی مشکلات خانوادگی هم نمیذاره تمرکز داشته باشم …اقای دکتر خواهش میکنم راهنماییم کنین?

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام با توجه به اینکه از تسلط کافی برخوردارید و احساس میکنید که میتونید نمره بهتری کسب کنید (بیش از ۲ نمره) بهتره در ترمیم معدل شرکت کنید.
   خوشحال میشیم بتونیم کمکتون کنید برای گرفتن راهنمایی های بیشتر به شماره زیر تلگرام بدید
   ۰۹۱۲۰۱۹۰۵۴۸

 29. Z گفت:

  باسلام من امسال پشت کنکور موندم و اولش هدفم داروسازی بود ولی الان موندم سر دوراهی از نظر شغل و باز کار اینده و درامد ک نمیخام در دارو خانه و پژوهش کار کنم و رشته های پزشکی و دندان هم در حال اشباع هستند واقعا بلاتکلیفم اگر میشه راهنماییم کنید

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام رشته های پزشکی داروسازی و دندان جز رشته های تاپ تجربی هستن و هرساله درصد کمی از داوطلبان قبول میشن و از لحاظ بازار کار راس رشته های تجربی قرار دارن

 30. erfan گفت:

  سلام میخواستم بپرسم رتبه ی لازم برای قبولی در رشته ی دارو سازی در یک دانشگاه دولتی متوسط چطور است؟

 31. آرمان گفت:

  سلام
  از سایت خیلی خوبتون تشکر میکنم واقعا بهم امید داد چند روزی بود کلا بهم ربخته بودم . من الان سال سومم و شروع به خوندن کردم میخواستم بدونم مایی که آخرین دوره نظام قدیم هستیم اگه ۱ سال پشت کنکور بمونیم اون موقع باید با کتابای نظام جدید کنکور بدیم که با این حال فهمیدیم کلا کتابای زیست تغییر کردن یعنی اگه ۱ سال بمونیم خیلی به ضرر ما میشه ؟؟؟ این واقعا واسم یه کابوس شده لطفا جواب بدین …

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام سعی کنید ویرایش جدید رو تهیه کنید منابع و تغییرات در سایت قرار داده شاده ..چاپ ۹۵ رو تهیه کنید

 32. مریم گفت:

  سلام آقای دکتر رونقی.بنظرتون ی شخص باهوش و با استعداد با ۹ماه مطالعه بالای ۹ساعت میتونه داروسازی تهران قبول بشه؟!

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام بله البته در کنار هوش و استهداد تلاش و پشتکار قوی همچنین برنامه منسجم و راهبردی خوب لازمه

 33. محمدرضا گفت:

  سلام،من امسال رشته داروسازی ترم بهمن قبول شدم،میخاستم بپرسم تواین سه ماه چه کاری میتونم انجام بدم که برای این رشته امادگی بیشتری داشته باشم؟توروخدایه راهنمایی کنید،اینجوری هیچ برنامه ای ندارم

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام تبریک میگم بهتون.
   میتونید تو این مدت جزوات دانشگاه مربوطه و یا چند تا از کتاب های منبع اصلی رو تهیه کنید و پیش خوانی داشته باشید.

 34. مریم گفت:

  طبق برنامه قلمچی دارم پیش میرم.
  کتابهایی ک میخونم هم اکثرا گاج و مبتکرانه.زیست هم نشر الگو.بنظرتون جواب میده؟!

 35. benyamin گفت:

  سلام میخواستم بپرسم که من میتونم به رشته ی تجربی امید داشته باشم؟ ،رشته ی دارو سازی .من از زیست و شیمی زیاد خوشم نمیادولی به رشته ی دارو سازی علاقه ی زیادی دارم .

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام زیست و شیمی بیشترین ضریب و جز تراز آورترین دروس هستند برای قبولی تو رشته داروسازی حتما بایدبه این دروس مسلط باشید/

 36. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید،برای قبولی در رشته ی داروسازی در منطقه ی ۳ ،حداقل چه رتبه هایی نیاز هست؟

 37. mahsa گفت:

  سلام دکتر،خسته نباشید.
  برای قبولی در رشته ی داروسازی،در دانشگاه علوم پزشکی گیلان و بابل ،حداقل چه رتبه هایی نیازه؟

 38. مهربانو گفت:

  با سلام و عرض ادب
  خسته نباشید
  من واقعا به راهنمایی نیاز دارم
  من سال ۸۷، زیست شناسی پیام نور قبول شدم و تونستم این دوره رو ۷ ترمه و با گذراندن پایان نامه تموم کنم
  سال ۹۱، کنکور ارشد که دادم رشته اکولوژی دانشگاه فردوسی مشهد قبول شدم و تونستم پایان نامم رو با نمره عالی (۱۹/۹۵) دفاع کنم و توی دوره ۹۱ هم نفر سوم گروه بودم
  اما الان…
  بیکارم!!!!
  تصمیم گرفتم به طور جدی بشینم برای کنکور دوباره بخونم، اما این دفعه برای داروسازی
  و با توجه به این که من ۷ سال زیست شناسی و گیاه شناسی خوندم، میخوام بیشتر به سمت استفاده از گیاهان توی این رشته بکنم
  به نظرتون من الان اگه شروع کنم، چند درصد احتمال قبولی هست؟ چون بعد از چند سال دوباره قراره برگردم به عقب و دروس دوران دبیرستان رو بخونم…
  و ان شاالله اگه موفق بشم، آیا میشه تصمیمی که برای استفاده از گیاهان دارویی دارم رو عملی کنم؟
  منتظر راهنمایی ارزشمند شما هستم
  با سپاس و احترام

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام با این همه هوش و استعداد مطمعنن میتونید با یک برنامه منسجم و پشتکار شما ،به هدفتون برسید.

 39. sana گفت:

  ببخشید من رشتم ریاضی و دارم بیش دانشگاهی میخونم برای قبول شدن از داروسازی باید تغیر رشته بدم؟

 40. دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

  با سلام رشته داروسازی از رشته های تاپ تجربی هست و برای قبولی رتبه ی خوبی نیازه اگه یک درس رو حذف کنید به ربته کنکورتون لطمه وارد میشه گزینشی خوندن بهتر از حذف کامل یک درسه

 41. علی گفت:

  سلام اقای دکتر میخواستم بدونم با رتبه ۱۵۰۰ میشه داروسازی دولتی حالا هر جا که باشه قبول شد ممنون میشم جوابم رو بدین

 42. علی گفت:

  سلام من منظورم منطقه ۳ . میشه؟؟؟؟ . ممنون به خاطر جوابتون

 43. عسل گفت:

  سلام اقای دکتر دانشگاه دولتی با چه رتبه ای تهران میشه داروسازی قبول شد ?

 44. عسل گفت:

  اقای دکتر من امسال میخوام تعیین رشته کنم خیلی تجربی دوست دارم به نظرتون چه رشته ای خوبه من زیاد زیست ام خوب نیست میتونم داروسازی قبول شم ????ممنونم

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   بستگی به میزان علاقتون داره و تلاشتون داره زمان خوبی رو در پیش دارید اگه با برنامه درس بخونید نتیجه زحمت هاتون رو میبینید.در ضمن در حال حاضر رشته های تجربی بازار کار بهتری به نسبت بقیه رشته ها دارند.

 45. علی گفت:

  در ضمن من بومی خراسان رضوی هم هستم . احتمال قبولی مشهد هست ایا؟؟؟؟ اگر نه کدوم شهرها میتونم قبول بشم

 46. علی گفت:

  اقای دکتر خواهش میکنم جواب منم بدین خیلی گیج شدم و خیلی خیلی درگیر این موضوع ام و هیچ جایی رو پیدانکردم که به جوابم برسم پس اگه میشه جوابم رو بدین ممنون . منطقه ۳ اخرش با چه رتبه ای میشه داروسازی قبول شد هر شهری که باشه . و منم چون بومی خراسانم . احتمال قبولی با رتبه ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هست؟؟؟

  • دکتر حامدی گفت:

   احتمالش کمه که قبول بشی..ولی این طرز تفکرتو بنداز دور..تو درس بخون تلاش بکن هر شهری خواستی برو…برای رسیدن به یک عمر زنگی زیبا و شیرین نباید تلاش کرد؟..زندگی تو به چهار ساعت بستگی داره پس برو بخون درستو تا تمام زندگیت پر از شیرینی باشه…البته دعا کن پیش خدا اونم کمک میکنه ۱۰۰%

 47. مهمان گفت:

  سلام دگتر..دو سوال داشتم برای اینکه مطالعمو زیاد کنم چکار کنم برام خیلی سخته ارزوم اینه که از ده ساعتم بیشتر بخونم ولی نمیدونم چرا نمیشه. البته من سال قبل با روزی یک ساعت درس خوندن معدلم ۱۹٫۷۱شد ..۲الان دهم تجربی ام و هدفم سه رشته اصلی تجربیه….اول اینکه چند ساعت مطالعه داشته باشم خوبه بعد چکار کنم سه رشته رو بیارم؟

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   با سلام
   ساعت مطالعه رو نمیشه آسانسوری بالا برد باید پله به پله این کار رو انجام دهید برفرض اگر روزانه ۶ ساعت مطالعه دارید از هفته دیگه روزی ۵ ساعت ربع و از دو هفته بعد ۵ ساعت و نیم و همینطور الی آخر
   برای اینکه در رشته های تاپ تجربی قبول بشید باید برنامه ریزی درست و صحیح داشته باشید و هدفمند مطالعه کنید با توجه به اینکه بیس علمی خوبید دارید مطمعنا با برنامه ریزی درست و پشتکار به هدفتون میرسید.

 48. رضا گفت:

  سلام رتبه مورد نیاز برای قبولی داروسازی کمترینش در سال ۹۵ چقدر بوده؟

 49. مهمان گفت:

  سلام دکتر..ببخشید یک سوال داشتم..
  من میخوام پزشکی یا دارو یا دندان قبول بشم اولویت اولم پزشکیه…منطقه سه هستم…سال۱۳۸۸کنکور میدم..من باید تو منطقه یه چه رتبه ای رو بیارم تا بتونم پزشکی تبریز(شروع از بهمن)روزانه قبول بشم….شبانه چطور:؟؟

 50. شقایق گفت:

  سلام من سال سومم و تراز قلمچیم حدود ۵۵۰۰عه،تستای کنکورو خیلی عالی میزنم ولی تراز قلمچیم پایینه،میخوام ببینم میتونم داروسازیه تهران قبول شم؟ینی الان که ترازم ۵۵۰۰ عه دیر نیست?

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام شما باید با حل انواع تیپ سوالات به تسلط کامل برسید. آزمون رو خوب تحلیل کنید و نقاط قوت و ضعفتون رو شناسایی کنید.
   برای قبولی در رشته داروسازی معمولا تراز بالای ۶۸۰۰ باید داشته باشید.دیر نیست با یرنامه ریزی درست و نحوه ی صحیح مطالعه میتونید به هدفتون برسید.

 51. محمد فنّی گفت:

  سلام من دانش آموز سال نهم هستم و اهل تبریز هستم. زیستم خوبه شیمی ام هم بد نیست معدل هام هم از ۱۹/۷ بالاتره می خواستم ببینم اگه بخوام داروسازی بخونم باید چه رتبه ای داشته باشم و همینطور رشته پزشکی رو میخواستم.
  ممنون

 52. آسمان گفت:

  سلام اقای دکتر، من لیسانس مترجمی دارم، آیا میتونم برای ارشد داروسازی بخونم؟ یا باید از اول کنکور تجربی بدم (رشته دبیرستانم تجربی بود)؟ لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام مقطع داروسازی از دیپلم شروع میشه.برای قبولی در رشته داروسازی باید مجددا در کنکور سراسری شرکت کنید.

 53. سلام آقای دکتر
  لطفا بگین برای قبولی در رشته داروسازی دانشگاه تهران توی منطقه ۳چه ترازی لازم است؟
  مرسی

 54. کنکوری گفت:

  سلام لطفا راهنماییم کنید. واقعا ممنون میشم .
  من امسال سال دومم و پارسالم رتبه ی خوبی آوردم و ۳۰۰۰ شدم ولی سه تا رشته ی اصلیو قبول نشدم .
  به امید این سه تا رشته موندم ولی خب زیاد به پزشکی علاقه نداشتم . شاید کسی باورش نشه ولی توی این دوماهی که دارم درش می خونم بیش از بیست بار هدفمو تغییر دادم . یه روز پزشکی رو دوست دارم یه روز دندون و یه روز دارو . از طرفی اگه کسی هدفشو توی زندگی گم کنه نمی تونه ادامه بده . این گیجی و سردرگمی کار دستم داده و بیشتر از چهارساعت در روز نمی تونم درس بخونم البته ترازم حدود ۶۹۰۰ هستش توی قلم چی .دایم با خودم فکر میکنم که شاید وقتی وارد رشته ی پزشکی شدم به خاطر استرس این کار و ادامه ی کار توی بیمارستان نتونم ادامه اش بدم . حتی شبها کابوس میبینم . خیلی هم به خون حساس نیستم ولی از کار توی بخش اورژانس و مریض تصادفی و … بیزارم. شیمی هم خیلی دوست دارم و فکر کنم به داروسازی نزدیکتر باشه . از یه طرف چون وضع مالی مناسبی هم ندارم نمی تونم داروخانه بزنم . برای کار توی شرکت داروسازی هم که نمی تونم منتظر باشم بیان دنبالم . همش فکر می کنم که نکنه بعد از تحصیلم و دوسال کنکور دادن بیکار بمونم.
  ببخشید خیلی طولانی شد ولی خیلی دارم عذاب می کشم . با خیلیا حرف زدم حتی با دانشجوهای پزشکی ولی راهنمایی کسی آرومم نکرده .

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام این سردرگمی تنها به درستون لطمه میزنه و شما رو از هدفتون دور میکنه …شما بهتره هدفتون رو بذارید که فعلا بهترین رتبه و تراز رو کسب کنید و کاری به مسائل دیگه (بیکاری و…) نداشته باشید..بعد از کنکور فرصت کافی دارید که بین این ۳ رشته یکی رو انتخاب کنید.

 55. سید حسین گفت:

  سلام دکتر من سال سوم هستم مدرسه عادی دولتی تو اون مدرسه معدلم ۱۹٫۴۰ هستش سال دوم فقط برای نمره میخوندم اصلا از تست زنی و کنکوری خوندم هیچ سررشته ای نداشتم الان از نیمه سال سوم تو کانون ثبت نام کردم فهمیدم اوضاع بر چه قراره میشه با این اوضاع دارو سازی قبول بشم

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام فرصت خوبی دارید به شرطی که درست و صحیح مطالعه کنید و با برنامه ریزی درست به سمت هدفتون گام بردارید.

 56. سینا گفت:

  سلام آقای دکتر
  آیا در رشته داروسازی می توان از همان ابتدا ترم ۲ مثلا در داروخانه ها مشغول به کار شد؟
  برای یه فرد متاهل سخته بدون درآمد باشه…تا سال ۴ام….
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 57. پدیده گفت:

  با سلام و خسته نباشین جناب دکتر از سایت خوبتون.
  من سال ۸۴ دیپلم ریاضی گرفتم ولی حقوق خوندم و تمایل ندارم ادامه بدم قصدم اینه بتونم که محصولات آرایشی -تولید کنم.آیا رشته ای که باید بخونم داروسازی هست؟

  واقعا ممنون میشم راهنماییم کنید.

 58. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من امسال یعنی سال ۹۶ میخوام کنکور بدم
  برای قبولی در داروسازی حداقل چند ساعت مطالعه میخواد؟

 59. امیر حسین گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم برای قبول شدن تو رشته داروسازی تو شیراز باید حد اقل چه رتبه ای بیارم؟

 60. نهال گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر وخسته نباشید
  لطف می کنید قبولی در رشته های دندون پزشکی وپزشکی وداروسازی رو رتبه بندی کنید ازلحاظ اینکه کدوم رتبه ی بهتر میخواد
  منظورم اینه مثلا کدومش رونسبت به بقیه راحت تر میشه آورد. باسهمیه منطقه۲٫
  خیییلی ممنون

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام
   بستگی به این داره که کدوم دانشگاه مد نظرتون باشه…دندان و پزشکی به نسبت دارو در اولویت هستن از لحاظ رتیه

 61. نهال گفت:

  آقای دکتر بازم سلام ۳سوال دیگه هم دارم ازتون
  واسه داروسازی روزانه ارومیه بایدحدودای چه رتبه ای رو اورد؟سهمیه منطقه۲
  وسوال دومم هم اینه که رتبه توی زیرگروه ۱و۲فرقی داره؟مثلا اگه رتبه کشوری یکی توزیرگروه۱زیر۳۵۰۰باشه توی زیرگروه۲رتبه بالاترمیره یاپایین تر؟
  وسوال سومم هم اینه که وقتی کارنامه کنکوراومد ورتبه ی کشوری رو دیدم ازکجابدونم رتبه ی من توی زیرگروه۲ چطوره؟اگه بخوام بدونم که داروسازی رومیارم یانه
  شرمنده که سوالام زیادشد.خداخیرتون بده واقعاممنونم ازتون

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام دختر خوب ان شاا…که در رشته مورد علاقت قبول بشی
   برای قبولی در رشته داروسازی ارومیه رتیه زیر ۲۸۰۰ منطقه ۲ لازمه
   و اما در رابطه با سوال دومت بستگی به درصد های دروس شما داره چون ضرایب دروس برای هر زیر گروه متفاوت هست.برای مشاهده ضرایب دروس میتونی به سایت ما مراجعه کنی
   و پاسخ،سوال سوم اینکه در کارنامه رتبه در هر زیر گروه مشخص شده بعد از نتایج با ما تماس بگیرید راهنماییتون میکنیم.موفق باشی

 62. ...... گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید میخواستم بدونم برای قبلی در رشته ی داروساری اصفهان چه رتیه ای باید بیارم راستش رتبه هام خوب نیست و ب برنامهام نمیرسم اصلا نمیدونم باید چ کار کنم لصفا راهنماییم کنید ممنون

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام آرامش خودتون رو حفظ کنید .با برنامه ریزی درس مطالب خوانده شده رو به شکل صحیح جمعبندی کنید.برای قبولی در این شته رتبه زیر ۲۰۰۰ منطقه ۲ لازمه.
   موفق باشید

 63. آراد گفت:

  سلام.برای قبولی در رشته داروسازی منطقه۳ در دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه بجنورد چه رتبه ای باید بیاریم؟؟؟

 64. رضا گفت:

  سلام .مرسی از سایته خوبتون..من یه سوال دارم .الان ۱۶سالمه و میخوام برم رشته تجربی و داروسازی یا پرستاری بخونم اگه خدا بخواد ولی نمیدونم چه درس هایی باید نمره بالا بگیرم….

 65. سجاد گفت:

  سلام اقای دکتر من از خیلی ها شنید بودم که برای داروسازی زمین شناسی درس مهمی ولی تو هر سایتی نگاه کردم ضریبش خیلی پایین بود چرا؟

 66. جعفری گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من لیسانس ریاضی دارم میخواستم در کنکور تجربی سال ۹۷شرکت کنم با توجه به اینکه به درس زیست هیچ تسلطی ندارم امکانش هست در طول یک سال مطالعه به رتبه خوبی برسم؟ البته من به درسهای ریاضی و عربی کاملا مسلط هستم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام درس زیست نیاز به مطالعه مداوم و مرور مکرر داره در کنار منبع خوب و جامع به همراه پشتکار قطعا میتونید به تسلط برسید.

 67. پریسا گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون…حقیقتش من عاشق شیمی و داروسازی هستم ولی با یه بنده خدایی که فارغ التحصیل داروسازی بود صحبت کردم،بشدت ناراضی بودن…واقعاً ناراحتم کرد این قضیه…من بغیر از داروسازی، چیز دیگه ای دوست ندارم…نمیدونم چیکار کنم 🙁

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام خواهش میکنم.رشته داروسازی از رشته های تاپ تجربی هست و سعی کنید به دنبال علاقتون برید و نگذارید کسی شمارو از اهدافتون دور کنه.موفق باشید.

 68. نیلوفر گفت:

  سلام ببخشید ی سوالی داشتم من رشته های مورد علاقم داروسازیو فیزیو تراپی هست میخواستم بدونم امکان داره کسایی که وارد این رشته ها میشن بی کار بمونن کار اموزیه این رشته ها چقد طول میکشه

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام رشته های نامبرده بازار کار خوبی دارند بستگی به میزان تلاش شما جهت یادگیری داره میتونید در دوران تحصیلتون با مراکز فیزیوتراپی کارکنید و ویزیت در منزل و … انجام بدید.

 69. سلام با چه رتبه ای می تونم داروسازی بهشتی قبول شم ؟

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام زیر ۲۰۰۰ منطقه ۲

   • نگارم گفت:

    سلام اقای دکتر لطفا جوابم رو بدید واقعا اطلاع ندارم کسی هم جواب درست نمیده.من ۳۰درصد سهمیه جانبازی دارم و عاشق داروسازی هستم و در اصفهان زندگی میکنم.ریاضیمم خوب نیست چون تغییر رشته ای هستم و ۹۷میخوام کنکور بدم میشه راهنماییم کنید ک چه رتبه ای برای قبولیه داروسازی در دانشگاه اصفهان باید بیارم با توجه به شرایطه مذکور؟

    • واحد پاسخگویی دپارتمان دکتر رونقی واحد پاسخگویی دپارتمان دکتر رونقی گفت:

     سلام
     همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی ۲۵ درصد به بالا، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند. ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان ۲۰ درصد از ظرفیت هر کدرشـته محـل است و حدنصاب نمره این داوطلبان ۸۰ درصد نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته های تحت پوشـش وزارت بهداشت (رشته هایی که در دانشگاههای علوم پزشکی ارائه می شوند) و ۷۰درصد نمره گزینش آزاد برای سایر رشته هاست.

 70. مینا گفت:

  با سلام
  من در امتحانات نهایی درس زمین شناسی ۱۴٫۵ شدم میتونم رشته داروسازی رو انتخاب کنم؟؟؟

  • واحد پاسخگویی دپارتمان دکتر رونقی واحد پاسخگویی دپارتمان دکتر رونقی گفت:

   سلام،اگر رتبه کنکورتون به حد نصاب انتخاب داروسازی برسه مانعی برای انتخاب ان وجود نداره.

 71. مریم گفت:

  با سلام
  میخواستم بپرسم دانشگاه های خارجی بیشتر مایل به جذب دانشجویان رشته داروسازی هستند یا پزشکی؟

 72. سادات گفت:

  سلام. ببخشید من با رتبه ۲۱۰۰منطقه یک و ۲۴۰۰ زیرگروه دو ایا داروسازی جایی قبول میشم؟؟؟

 73. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید. میخاستم بدونم من با رتبه ۲۲۱۳ منطقه یک امکان قبولی در رشته داروسازی روزانه رو دارم؟در هر جای ایران

 74. mohsen گفت:

  سلام خسته نباشید جناب دکتر….من رشته صنایع شیمیایی (فنی و حرفه ای ) هسم و لیسانس رو گرفتم…ب نظرتون امکانش هست برای داروسازی امتحان بدم یا نه؟

  • واحد پاسخگویی دپارتمان دکتر رونقی واحد پاسخگویی دپارتمان دکتر رونقی گفت:

   سلام
   اگه از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارین میتونین دوباره کنکور بدین و رایگان تحصیل کنین .
   اما باید بدونین که معافیت تحصیلی در هر مقطع یکبار صادر میشه و فقط امکان ادامه ی تحصیل به مقاطع بعدی وجود داره. بنابرین باید از نظر نظام وظیفه مشکلی نباشه تا بتونین دوباره کنکور بدین و وارد دانشگاه شین

 75. Pourya گفت:

  سلام اقای دکتر من در منطقه سه هستم اگه میشه راهنمای کنید من یا چه رتبه ای میتونم داروسازی قبول بشم

 76. نگین گفت:

  برای قبولی توی رشته داروسازی دانشگاه فردوسی مشهد منطقه۳چه رتبه ای لازمه؟؟

 77. زکی گفت:

  سلام ببخشید مگه زمین شناسی برای زیر گروه ۲ ضریب ۴ ندارد ؟؟؟؟؟؟؟

 78. مجتبی حبیبی گفت:

  با عرض سلام
  من مجتبی حبیبی هستم پایه یازدهم تجربیم معدل سال پیشم ۱۸٫۶۰ شد و علاقه زیادی به رشته داروسازی دارم خاستم بگید برای تقویت درس شیمی و کسب درصد بالا در کنکور از چه کتابی استفاده کنم.
  با تشکر.

 79. زهرا گفت:

  سلام توی نظام جدید سال یازدهم یا همون سوم دبیرستان درس زمین شناسی هست.
  ایا درسته که میگن کنکور ۹۸ از رشته ریاضی هم میشه داروسازی قبول شد؟؟

 80. نیما گفت:

  باعرض سلام خداقوت خسته نباشید خدمت دکتر.دکتر ببخشید من کارشناسی شیمی کاربردی ازدانشگاه تبریز دارم چجور میتونم به رشته داروسازی ادامه بدم ؟ایاراهی هست دوباره کنکور ندم ؟

مشاوره خصوصی