۰۲۱ - ۲۸۴۲۴۴۶۵
شعار هفته : بیست سال بعد شما از کارهایی که انجام نداده اید ناراحت می شوید نه کارهایی که انجام داده اید، پس طناب قایق تان را از ساحل باز کنید و از ساحل امن خود به سوی آبهای آزاد برانید و خطر کنید. جستجو کنید، رویا بسازید و کشف کنید. مارک تواین
نویسنده: دکتر رونقی 0 نظر 4227 بازدید

معرفی رشته حسابداری

%d8%ad%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c

معرفی رشته حسابداری


حسابداری رشته ای است شناور یعنی از هر کدام از 3 گروه آزمایشی ریاضی،تجربی و انسانی که شرکت کرده باشید

میتوانید در این رشته قبول شوید .

این رشته پایه ریاضی قوی میخواهد .

اما گفتنی است که کلیات این رشته مانند سرفصل ها و موضوعات و مطالب خواندنی تفاوتی با یکدیگر ندارند .

حسابداری را میتوان یک سیستم فرض کرد که در آن یکسری فرایند انجام میشود .

جمع آوری ، طبقه بندی ، ثبت اسناد ، تهیه گزارش های مالی و نیز صورت حساب ها فرایند هایی هستند که در سیستم حسابداری انجام میگیرد .

با توجه به این مسائل فردی که علم دانشگاهی و تحصیلات خاص این رشته را ندارد بیشتر به امور دفتر داری میپردازد تا حسابداری !!!

دلیل این امر نیز واضح است ، کسی که علم خاصی در این رشته ندارد مطابق با استاندارد ها نیست گزارش هایی که ارائه میدهد .

چیزی که از سیستم حسابداری و نظام آن بیرون می آید گزارش و صورت های مالی میباشد که آن به عنوان مبنا برای تصمیم گیری مدیران است .

در واقع حسابداری مجموعه ای از اطلاعات است که به مدیران و صاحبان سرمایه اجازه میدهد تصمیم بگیرند و بهترین مسیر را انتخاب کنند .

حسابداری به منظور پاسخ به نیاز های این چنینی انسان ها بوجود آمده و با گذشت زمان پیچیدگی ها و نکات جدید در آن پیدا میشود .

توانایی ها

شم ریاضی و استعداد ریاضی در رشته حسابداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است . از این رو میتوان گفت دانش آموزان رشته ریاضی بهتر میتوانند در این رشته موفق شوند اما این موضوع فقط یک طرف قضیه است .

طرف دیگر این است که یک حسابدار خوب باید بتواند گزارش تهیه کرده و تهیه گزارش مستلزم دانستن ادبیات و نگارش صحیح میباشد .

پس یک دانش آموز علوم انسانی هم میتواند در این رشته موفق باشد به شرطی که به درس ریاضی علاقه مند بوده و حداقل در این درس وضعیت متوسط و خوبی داشته باشد .

در آزمون هر سه گروه آزمایشی درس ریاضی به عنوان مهمترین درس این رشته ضریب 4 دارد.

یک حسابدار باید رازدار و نیز درستگو و صادق باشد . زیرا اسرار و اسناد و مدارک یک شرکت و یا سازمان را در اختیار خود دارد و اگر رازدار و یا صادق نباشد میتواند خسارت های زیادی به آن سازمان وارد کند .

علاقه به امور مالی و تجزیه و تحلیل‌های آن، عامل موفقیت دانشجوی حسابداری است.

و نیز دانشجوی این رشته باید تحمل ساعتها كار در پشت یك میز و صندلی و سرو كار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد. همچنین باید دقیق و منظم باشد تا در جمع‌بندی اعداد و ارقام دچار مشكل نگردد.

ادامه تحصیل

امكان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دكترا وجود دارد.

%d8%ad%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c

اینده شغلی و بازار کار

فرصت های شغلی یک فرد حسابدار بسیار گسترده است . نکته ی جالب درباره این رشته این است که با توجه به اینکه دانشگاه های زیادی در کشور این رشته را پذیرش میکنند اما تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته کم میباشد و از سایر رشته ها کمتر است .

دلیل این امر نیز مشخص است . از یک موسسه کوچک گرفته تا کارخانه ای عظیم همه نیازمند یک حسابدار برای حسابرسی به کار های خود میباشند .

همچنین دانش حسابداری در بخش مالیات كاربرد وسیعی دارد. چون محاسبه سود به یاری حسابداری امكان‌پذیر است و تعیین مقدار سود نیز مبنای محاسبه مالیات شركتها اعم از دولتی و خصوصی می‌باشد.

فارغ‌التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت عهده‌دار انجام امور مالی گردند كه شرح آن چنین است:

حسابداری: فارغ‌التحصیلان می‌توانند در كلیه مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول كار شوند.

 

حسابداری مالی: در كلیه شركتها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی.

 

حسابداری صنعتی : در كلیه واحدهای صنعتی و شركتهای تولیدی.

 

حسابداری دولتی : در كلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب.

 

حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.

 

حسابداری بیمه : در مؤسسات بیمه .

 

حسابداری بانكها : در شعبه‌ها و سرپرستی بانكها .

 

همچنین حسابداران پس از مدتی اشتغال به كار حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.

حسابرسی : فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه‌های حسابداری در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یك تقسیم‌بندی كلی به دو گروه اصلی تفكیك می‌شوند :

حسابرسان داخلی : این گروه از حسابرسان ، كارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیأت مدیره و شركت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیأت مدیره ارائه می‌دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌كنند.

حسابرسان مستقل: این گروه از حسابرسان، افرادی هستند كه در مؤسسات حسابرسی مشغول به كار هستند و بر اساس قرارداد میان شركتها یا سازمانها با این مؤسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌كنند. در واقع حسابرسان مستقل، رابط میان صاحبان شركت و هیأت مدیره شركت می‌باشند.

بازار کار رشته حسابداری هنوز اشباع نشده و امکان بیکار ماندن در این رشته کم است .

دروس این رشته


دروس پایه برای رشته حسابداری
روانشانسی عمومی جامعه شناسی
اصول علم اقتصاد 1 و 2 ریاضیات پایه
ریاضیات پایه ریاضیات کاربردی
آمار کاربردی مبانی کاربرد کامپیوتر
پژوهش در عملیات 1 و 2 مدیریت تولید
حقوق بازرگانی پول و ارز بانکداری
مبانی سازمان مدیریت توسعه اقتصادی
مالیه عمومی روش تحقیق

 

 

دروس اصلی برای رشته حسابداری
اصول حسابداری 1 و 2 و 3

 

 


دروس اختصاصی برای رشته حسابداری
حسابداری میانه 1 و 2 حسابداری پیشرفته 1 و 2
حسابداری صنعتی 1 و 2 و 3 حسابرسی 1 و 2
حسابداری مالیاتی اصول تنظیم و کنترل بودجه
مدیریت مالی 1 و 2 مباحث جاری حسابداری
متون حسابداری 1 و 2

 

 

دانشگاه های ارائه دهنده :

دانشگاه هایی نظیر :

تهران

خوارزمی

علامه طباطبایی

اصفهان

قم

اهواز

ارومیه و ... از جمله پذیرش کنندگان این رشته میباشند

نمونه کارنامه :

نمونه کارنامه های زیر قبول شدگان این رشته در دانشگاه خوارزمی تهران میباشند و از میان گروه انسانی پذیرفته شده اند :

منطقه 1 : رتبه 858

ادبیات فارسی 36%

عربی 66.7%

معارف 66.7%

زبان 34.7%

ریاضی 23.4%

اقتصاد 64.5%

ادبیات تخصصی 33.4%

عربی تخصصی7 68.4%

تاریخ وجغرافیا 17.8%

علوم اجتماعی 35%

فلسفه ومنطق 34.7%

روانشناسی 70%

 

منطقه 2 : رتبه 1200

ادبیات فارسی 37.4%

عربی 58.7%

معارف 29.4%

زبان 24%

ریاضی 28.4%

اقتصاد 46.7%

ادبیات تخصصی 48.9%

عربی تخصصی 56.7%

تاریخ وجغرافیا 33.4%

علوم اجتماعی 36.7%

فلسفه ومنطق 9.4%

روانشناسی 76.7%

 

منطقه 3 : رتبه 1400

ادبیات فارسی 25.4%

عربی 18.7%

معارف 9.4%

زبان 24%

ریاضی 23.4%

اقتصاد 51.2%

ادبیات تخصصی 21.2%

عربی تخصصی 23.4%

تاریخ وجغرافیا 31.2%

علوم اجتماعی 20%

فلسفه ومنطق 40%

روانشناسی 68.4%

 

 

  روند کاری دپارتمان مشاوره دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی کنکور دکتر رونقی

  متشکل از مشاوران پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های معتبر کشور، با مدیریت دکتر رونقی می باشد. با سابقه بیش از 7 سال فعالیت در حوزه کنکور و دارای مجوز رسمی از نهاد های مربوطه این افتخار را دارد که در طی این سالها رتبه های بسیاری را پرورش دهد و رموز موفقیت و تجربیات خود را در اختیار دانش آموزانی که رویایی رتبه برتر شدن را در سر دارند ، قرار دهد. بیشتر بدانید...

  برنامه ریزی شخصی سازی شده

  برنامه ای که با آزمون های آزمایشی ، مدرسه، ساعت مطالعه و کلاس های خصوصی دانش آموزان هماهنگ می باشد. و به طور جزئی مشخص می کند که دانش آموز چه مبحثی را چند ساعت و چطور مطالعه کند . برنامه ریزی براساس تاکید بر نقاط ضعف دانش آموزان تهیه و تنظیم شده است و مشخص می کند که دانش آموز بر اساس توانایی که دارد روزانه چه مقدار تست کار کند. بیشتر بدانید...

  مشاوره حرفه ای

  دانش آموزان در ساعات خاصی از روز می توانند سوالات خود را از مشاوران بپرسند و راهنمایی های لازم را از مشاور خصوصی خود دریافت کنند.از طرفی هر دانش آموز در ماه 4 جلسه مشاوره تلفنی دارد که با دریافت نوبت قبلی می تواند با مشاور شخصی خود مکالمه کند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارد و تدابیر لازم در جهت رفع مشکلات و بهبود عملکرد صورت پذیرد. بیشتر بدانید...

  پیگیری منظم

  در ساعاتی خاصی از روز از دانش آموز در خواست گزارش کار می شود. و روند مطالعه و کارنامه های دانش آموز تحلیل و بررسی می شود و توصیه های لازم در جهت بهبود عملکرد دانش آموز و رفع اشتباهات و نقاط ضعف وی گفته می شود. مشاوران با نوبت تماس های تلفنی به دانش آموزان نکات مهم و راهکارهای لازم برای پیشرفت دانش آموزان را به آنها آموزش میدهند و انگیزه رقابت و تلاش برای رسیدن به هدف را در دانش آموزان تقویت میکنند. بیشتر بدانید...

  آزمون آنلاین

  از دانش آموزان هر ماه هماهنگ با آزمون های آزمایشی که شرکت می کنند پیش آزمونی به صورت آنلاین گرفته می شود که سوالات آزمون کاملا استاندارد ،حرفه ای و شبیه ساز کنکور می باشد.که حتی دانش آموزان می توانند به جای شرکت در آزمون های آزمایشی سایر موسسات،به طور مستقل در این آزمون شرکت نمایند و از جامعه آماری خوب و امنیت بالای سوالات و کارنامه تحلیلی این آزمون بهرمند گردند. این آزمون برای افزایش مهارت آزمون دادن و کاهش استرس دانش آموزان در آزمون های آزمایشی تهیه و طراحی شده است. همچنین استفاده از آزمون آنلاین برای افرادی که توانایی حضور در آزمون های آزمایشی موسسات ندارند،بسیار مفید است. لازم به ذکر است که هزینه آزمون های آنلاین دپارتمان دکتر رونقی در مقابل امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهد،بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر بدانید...

  پنل شخصی دانش آموزان

  دپارتمان مشاوره وبرنامه ریزی دکتر رونقی برای ارتباط هرچه بهتر دانش آموزان با مشاوران خود و جلوگیری از حواشی نرم افزار هایی چون تلگرام که عملا شاهد آن بودیم که موجب برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود، پنلی خصوصی برای دانش آموزان در قالب سایت و اپلیکیشن طراحی کردیم که بتوانند بسیار راحت با مشاور خود در ارتباط باشند و از این پنل نمودار پیشرفت خود را مشاهده کنند و به نقاط ضعفشان پی ببرند و در صدد هرچه سریعتر رفع آن برآیند. بیشتر بدانید...

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی این افتخار را داشته است که از اکثر استان ها و شهرهای کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس در خدمت دانش آموزان عزیز باشد. بیشتر بدانید...

  تلگرام دکتر رونقی

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  عضویت در کانال
  صفحه اینستاگرام

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  مشاهده پروفایل

  ورود به حساب کاربری
  مرا به خاطر بسپار
  ثبت نام | بازیابی رمز عبور
  جستجو