۰۲۱ - ۲۸۴۲۴۴۶۵
شعار هفته : شما برای برنده شدن به دنیا آمده اید، اما برای برنده شدن می بایست نقشه ای تهیه کنید، آماده برنده شدن بوده و انتظار برنده شدن نیز داشته باشید. زیگ زیگلار.
نویسنده: دکتر رونقی 2 نظر 13194 بازدید

معرفی رشته بیوتکنولوژی

dddd39e7ae044126b3b52bc857ea7c4fمعرفی رشته بیوتکنولوژی


مقدمه


رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته های مهندسی و علوم است که قلمرو آن حداقل 33 حوزه تخصصی را در بر میگیرد.


این رشته در کشور ما از سال 1378 در دانشکده علوم دانشگاه تهران در مقطع دکترای پیوسته ارائه می شود.


این رشته از سه گام کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری تشکیل شده است که دانشجویان در مرحله کارشناسی پس از گذراندن موفقیت آمیز 132 واحد درسی مشترک معرفتی – نظری،علوم پایه ،پزشکی،مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی به اضافه آموختن زبان انگلیسی در حد نمره 560 تافل و آشنایی کامل با یکی از زبان های برنامه نویسی کامپیوتر ، درصورتی معدل آنها در هر نیمسال تحصیلی 15 باشد میتوانند وارد مرحله دوم یعنی کارشناسی ارشد شوند که در این مقطع یکی از 6 گرایش زیر را انتخاب میکنند :
 • بیوتکنولوژی میکروبی

 • بیوتکنولوژی پزشکی

 • بیوتکنولوژی محیطی

 • بیوتکنولوژی دریایی

 • بیوتکنولوژی مولکولی

 • فراورش زیستی و بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی)


سپس 48 واحد را در یکی از گرایش های بالا میگذرانند همچنین دانشجویان این رشته می بایست 6 واحد پژوهشی را نفرادی و دو 2 واحد سمینار را از مقطع کارشناسی ارشد پاس کرده و فارغ التحصیل می شوند. در این مرحله در صورتی که میانگین نمرات دروس مقطع کارشناسی ارشد آنها حداقل 16 باشد ، میتوانند در امتحان جامع شرکت کنند و درصورت موفقیت در این امتحان وارد مرحله


دکتری ( ph.D ) میشوند.


توانایی های لازم


رشته بیوتکنولوژی از بین داوطلبان رشته ریاضی فیزیک و تجربی دانشجو میپذیرد چراکه گرایش های این رشته مربوط به علوم پزشکی و علوم مهندسی است .


البته دکتری مستقیم بیوتکنولوژی دوره آموزشی به خصوص است که مناسب با دانشجویانی است که توانایی های نظیر بهره هوشی بالا ، قدرت فهم و توان نوآوری ، فرصت طلب و همچنین علاقه و انگیزه زیادی داشته باشند.


از همین رو نیمی از ظرفیت پذیرش این رشته به داوطلبانی اختصاص دارد که درمرحله ماقبل پایانی المپیاد های دانش آموزی پذیرفته شده باشند و نیمی دیگر نیز از طریق کنکور سراسری وارد میشوند.درسهای این رشته درطول تحصیل(دروس مشترک)


روانشناسی عمومی، فلسفه عمومی، فلسفه هنر و زیبایی شناسی، فلسفه و روش شناسی علوم، تاریخ علم، روش تحقیق، مبانی منطق، اصول مبانی مدیریت صنعتی، منطق ریاضی، آشنایی با قرآن کریم، مبانی علم و حقوق و روابط بین الملل، اصول علم اقتصاد، آمار و احتمالات، ریاضی عمومی، محاسبات علمی عددی، شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس، موج و حرارت، زیست شناسی عمومی، فیزیک جدید، زیست شناسی سلولی،زیست شناسی مولکولی، ژنتیک عمومی، ژنتیک میکروارگانیسم، اصول مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی کاربردی، میکروبیولوژی عمومی، بیوشیمی ساختمانی، متابولیسم، روش های بیوشیمی و دستگاهها، ایمنی شناسی، اصول مهندسی بیوشیمی، زیست شناسی پرتوی، موازنه جرم و انرژی، مکانیک سیالات، انتقال حرات، انتقال جرم، مبانی بیوتکنولوژی مولکولی، مبانی بیوتکنولوژی پزشکی، مبانی بیوتکنولوژی محیطی، مبانی بیوتکنولوژی کشاورزی، مقررات زیست ایمنی.


دروس تخصصی بیوتکنولوژی پزشکی


ایمونوژنتیک، ایمنی شناسی سلولی - مولکولی، ژنتیک پزشکی، فاراماکوژنتیک، متابولیت های میکروبی، مهندسی ژنتیک پیشرفته، فرآورده های نوترکیب، آنزیمولوژی.


دروس تخصصی بیوتکنولوژی محیطی و دریایی


پاک سازی بیولوژیکی آلاینده های خطرناک، میکروبیولوژی محیطی ،تصفیه بیولوژیکی فاضلابها، آلودگی دریا و بیوتکنولوژی دریایی، پاکسازی زیستی، مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها، فروشوئی میکروبی، شیمی فیزیک، معادلات دیفرانسیل.


دروس تخصصی بیوتکنولوژی مولکولی


بیوفیزیک سلولی مولکولی، مهندسی ژنتیک پیشرفته، ساختمان و عمل اسیدهای نوکلئیک، آنزیمولوژی، ساختمان و عمل پروتئین ها، بیولوژی سلولی- مولکولی تکوینی، زیست شناسی مولکول پیشرفته، شیمی فیزیک.


دروس تخصصی بیوتکنولوژی فراورش زیستی


مهندسی واکنش های شیمیایی، طراحی راکتورهای بیوشیمیایی(بیوراکتورها)، فرآیندهای جداسازی، مبانی بیوتکنولوژی تخمیر، معادلات دیفرانسیل، پدیده های انتقالی در دستگاه های بیوشیمی، کنترل عملیات، طرح و اقتصاد مهندسی، شیمی فیزیک.


دروس تخصصی بیوتکنولوژی کشاورزی


سیتوژنتیک(کلاسیک و نوین)، اصول اصلاح نباتات، کشت بافت گیاهی و کاربردهای آن، اصلاح نباتات پیشرفته، تعیین نقشه ژنی گیاهی(کلاسیک ونوین)، ژنتیک مولکولی گیاهی، آفات و بیماریهای گیاهی، روشهای نوین انتقال ژن به گیاهان، مهندسی ژنتیک پیشرفته.


دروس تخصصی بیوتکنولوژی میکروبی


میکروبیولوژی محیطی، فیزیولوژی میکروارگانیسم، پروتئین ها و پلی ساکاریدهای میکروبی، پدیده های تخمیری، بیوتکنولوژی آرکی باکترها، بیوتکنولوژی غذایی، آنتی بیوتیکها، بیوتکنولوژی قارچ ها.


موقعیت شغلی در ایران


رشته بیوتکنولوژی یک رشته جدید است و بدون شک کمی زمان میبرد تا فارغ تحصیلان این رشته جایگاه خود را در داخل کشور پیدا کنند . اما به این معنی نیست کع موقعیت شغلی برای انها وجود ندارد بلکه انها میتوانند با تلاش وکوشش و دانش خود به جایگاه مناسبی برسند . همچنین فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به عنوان مدیر و متخصص و هدایت امور فنی خط تولید و مزارع و آزمایشگاه ها مشغول به کار شوند.


بیوتکنولوژی و کنکور ( حد اقل )


نام درس ادبیات عربی معارف زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
چند از 10 6 8 8 8 1 8 8 8 8

برای قبولی در این رشته حد اقل رتبه (کشوری) کنکور سراسری زیر 1000 و تراز حداقلی 6900 کانون لازم است .موفق باشید.

 

  روند کاری دپارتمان مشاوره دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی کنکور دکتر رونقی

  متشکل از مشاوران پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های معتبر کشور، با مدیریت دکتر رونقی می باشد. با سابقه بیش از 7 سال فعالیت در حوزه کنکور و دارای مجوز رسمی از نهاد های مربوطه این افتخار را دارد که در طی این سالها رتبه های بسیاری را پرورش دهد و رموز موفقیت و تجربیات خود را در اختیار دانش آموزانی که رویایی رتبه برتر شدن را در سر دارند ، قرار دهد. بیشتر بدانید...

  برنامه ریزی شخصی سازی شده

  برنامه ای که با آزمون های آزمایشی ، مدرسه، ساعت مطالعه و کلاس های خصوصی دانش آموزان هماهنگ می باشد. و به طور جزئی مشخص می کند که دانش آموز چه مبحثی را چند ساعت و چطور مطالعه کند . برنامه ریزی براساس تاکید بر نقاط ضعف دانش آموزان تهیه و تنظیم شده است و مشخص می کند که دانش آموز بر اساس توانایی که دارد روزانه چه مقدار تست کار کند. بیشتر بدانید...

  مشاوره حرفه ای

  دانش آموزان در ساعات خاصی از روز می توانند سوالات خود را از مشاوران بپرسند و راهنمایی های لازم را از مشاور خصوصی خود دریافت کنند.از طرفی هر دانش آموز در ماه 4 جلسه مشاوره تلفنی دارد که با دریافت نوبت قبلی می تواند با مشاور شخصی خود مکالمه کند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارد و تدابیر لازم در جهت رفع مشکلات و بهبود عملکرد صورت پذیرد. بیشتر بدانید...

  پیگیری منظم

  در ساعاتی خاصی از روز از دانش آموز در خواست گزارش کار می شود. و روند مطالعه و کارنامه های دانش آموز تحلیل و بررسی می شود و توصیه های لازم در جهت بهبود عملکرد دانش آموز و رفع اشتباهات و نقاط ضعف وی گفته می شود. مشاوران با نوبت تماس های تلفنی به دانش آموزان نکات مهم و راهکارهای لازم برای پیشرفت دانش آموزان را به آنها آموزش میدهند و انگیزه رقابت و تلاش برای رسیدن به هدف را در دانش آموزان تقویت میکنند. بیشتر بدانید...

  آزمون آنلاین

  از دانش آموزان هر ماه هماهنگ با آزمون های آزمایشی که شرکت می کنند پیش آزمونی به صورت آنلاین گرفته می شود که سوالات آزمون کاملا استاندارد ،حرفه ای و شبیه ساز کنکور می باشد.که حتی دانش آموزان می توانند به جای شرکت در آزمون های آزمایشی سایر موسسات،به طور مستقل در این آزمون شرکت نمایند و از جامعه آماری خوب و امنیت بالای سوالات و کارنامه تحلیلی این آزمون بهرمند گردند. این آزمون برای افزایش مهارت آزمون دادن و کاهش استرس دانش آموزان در آزمون های آزمایشی تهیه و طراحی شده است. همچنین استفاده از آزمون آنلاین برای افرادی که توانایی حضور در آزمون های آزمایشی موسسات ندارند،بسیار مفید است. لازم به ذکر است که هزینه آزمون های آنلاین دپارتمان دکتر رونقی در مقابل امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهد،بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر بدانید...

  پنل شخصی دانش آموزان

  دپارتمان مشاوره وبرنامه ریزی دکتر رونقی برای ارتباط هرچه بهتر دانش آموزان با مشاوران خود و جلوگیری از حواشی نرم افزار هایی چون تلگرام که عملا شاهد آن بودیم که موجب برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود، پنلی خصوصی برای دانش آموزان در قالب سایت و اپلیکیشن طراحی کردیم که بتوانند بسیار راحت با مشاور خود در ارتباط باشند و از این پنل نمودار پیشرفت خود را مشاهده کنند و به نقاط ضعفشان پی ببرند و در صدد هرچه سریعتر رفع آن برآیند. بیشتر بدانید...

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی این افتخار را داشته است که از اکثر استان ها و شهرهای کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس در خدمت دانش آموزان عزیز باشد. بیشتر بدانید...

  تلگرام دکتر رونقی

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  عضویت در کانال
  صفحه اینستاگرام

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  مشاهده پروفایل

  ورود به حساب کاربری
  مرا به خاطر بسپار
  ثبت نام | بازیابی رمز عبور
  جستجو