۰۲۱ - ۲۸۴۲۴۴۶۵
شعار هفته : شما برای برنده شدن به دنیا آمده اید، اما برای برنده شدن می بایست نقشه ای تهیه کنید، آماده برنده شدن بوده و انتظار برنده شدن نیز داشته باشید. زیگ زیگلار.
نویسنده: دکتر رونقی 0 نظر 38786 بازدید

معرفی رشته اتاق عمل

%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d8%b9%d9%85%d9%84


معرفی رشته اتاق عمل


با توجه به گسترده شدن مراکز درمانی و بیمارستانی که مجهز به اتاق عمل هستند این نیاز حس میشود که افرادی کاردان اداره ی امور یک اتاق عمل جراحی را به نحو احسن انجام دهند .


این دسته از افراد اصولا میتوانند از نظر فنی پزشکان و جراحان را کمک برسانند .همچنین وسایل جراحی و استریل کردن آنها نیز میتواند در زمینه فعالیت های آنان در اداره ی اتاق عمل جراحی باشد .


در اکثر نقاط دنیا اصولا برنامه ای که برای خواندن این رشته در نظر گرفته میشود به دو صورت مختلف است .


یک حالت این است که افراد پس از گذراندن دوره کارشناسی پرستاری یک دوره اتاق عمل را خواهند گذراند و پس از اتمام دوره و گرفتن مدرک میتوانند به عنوان متصدی و اداره کننده ی اتاق عمل فعالیت کنند .


حالت دوم این است که افراد دوره کاردانی اتاق عمل را گذرانده و پس از آن در صورت تمایل خود شخص یک دوره ی یک ساله نیز میتوانند بگذرانند که به طور کامل برای کار در محسیط اتاق عمل آماده شوند .


در مقطع کارشناسی این رشته تمرکزش بر روی تربیت نیرویی کارامد است که با کسب توانایی حرفه ای و نیز دانش روز خدمات مراقبتی را در سطح بالایی از استاندارد جهت حفظ سلامت بیمار انجام دهد .


متخصصان اتاق عمل به عنوان عضو مهمی از یک تیم بهداشتی هستند که با پزشکان ، هوشبران ، پرستاران و ... در تماس هستند و برای تامین ارامش و مراقبت از بیماران انجام وظیفه میکنند و نیز اداره ی یک اتاق عمل به آنها میتواند سپرده شود .


ورود این رشته به کشور :


رشته ی اتاق عمل در مقطع کاردانی بین سال های 1366 تا سال 1380 و در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از سال 1387 در دانشکده های مربوطه ارائه میگردد .


این رشته به طور معمول در دانشکده های پیراپزشکی و نیز پرستاری ارائه میشود و گروهی تحت عنوان گروه اتاق عمل اداره ی امور مربوط به این رشته در دانشکده را بر عهده دارند .


توانایی فرد برای رشته اتاق عمل :


این افراد به عنوان یک عضو از تیم درمانی اتاق عمل باید با مراقبت کامل کار کند و نیز جزییات کار را به خوبی بداند و از دقت و سرعت عمل خوبی برخوردار باشد .


توانایی طبقه بندی مسائل و مشکلات استرسی و اورژانسی را داشته باشد و بتواند در زمانی کوتاه بهترین تصمیم ممکنه را بگیرد .


در کار خود صداقت داشته باشد و به اصول و موازین اخلاقی پایبند باشد .


علاقه مند به کمک به افراد باشد و نیز فردی صبور در برابر مشکلات باشد همچنین با توجه به اینکه شاید ساعت ها نیاز به ایستادن در اتاق عمل باشد این فرد باید توانایی جسمی خوبی نیز داشته باشد و به سرعت خسته نشود.


%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%db%8c-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d8%b9%d9%85%d9%84


ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر :


امکان ادامه تحصیل در رشته هایی همچون : آناتومی ، فیزیولوژی ، دستیار جراح و ... وجود دراد و در حال حاضر این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش ندارد .


فرصت های شغلی و بازار کار :


میتوان گفت بیشتر متخصصان اتاق عمل جذب مراکز بیمارستانی خواهند شد اما تعدادی از آنان نیز جذب مراکز جراحی و نیز مطب پزشکان میشوند .


میتوان گفت بازار کار این رشته اشباع نشده است و در این دوره کار برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد و از بابت کار استرسی نباید داشته باشند .


همچنین لیستی از مراکزی که متخصصان اتاق عمل میتوانند در آنها استخدام شوند شروع به فعالیت کنند در زیر آمده است :


تخصص یافتن در زمینه هایی مانند ارتوپدی ، کودکان و ...


استخدام به عنوان مشاور در امر اداره ی بیمارستان


آموزش دانسته های خود در قالب کلاس های آموزشی به افراد مشتاق


و ...


طول دوره ، تعداد واحد و دروس :


طول دوره کارشناسی پیوسته رشته اتاق عمل بر طبق مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی برنامه ریزی شده است و مدت تحصیل در این رشته حداقل 4 سال و حداکثر 5 سال میباشد


در این مدت دانشجویان باید تعداد 130 واحد را بصورت دروس عمومی ، پایه و ... بگذرانند


دروس عمومی : 22 واحد


دروس پایه ، اختصاصی و کاراموزی : 84 واحد


کاراموزی در عرصه : 24 واحد


دروس اصلی و تخصصی:
تکنیک اتاق عمل عمومی، فن پرستاری، فیزیولوژی، تشریح، شیمی آلی و بیوشیمی، بهداشت فردی و همگانی، انگل‌شناسی و میکروب‌شناسی، داروشناسی عمومی و تخصصی، جراحی عمومی و تخصصی، اصطلاحات پزشکی و اصطلاحات رایج در اتاق عمل، کارآموزی عمومی، جراحی زنان و زایمان، بیماری‌های داخلی، آسیب‌شناسی، فیزیک پزشکی و کاربرد آن در اتاق عمل، خون‌شناسی و انتقال خون، بیهوشی، روش‌های احیاء قلبی و ریوی، روانشناسی، کارآموزی در عرصه.

نمونه کارنامه کنکور :


دانشگاه هایی نظیر علوم پزشکی تهران ، مشهد ، اصفهان ، شیراز ، شهید بهشتی تهران ، ایران و ... این رشته را ارائه میدهند


در زیر کارنامه های اخرین افراد قبول شده در این رشته و نیز دانشگاه تهران را نشان میدهد :


منطقه 1 : رتبه 3380


ادبیات فارسی 34.7%


عربی 69.4%


معارف 65.4%


زبان 63.9%


زمین شناسی 16%


ریاضیات 26.7%


زیست شناسی 36.7%


فیزیك 25.6%


شیمی 42.9%


منطقه 2 : رتبه 7000


ادبیات فارسی 21.4%


عربی 60%


معارف 60%


زبان 43.1%


زمین شناسی 0%


ریاضیات 35.6%


زیست شناسی 28.7%


فیزیك 21.2%


شیمی 50.5%


منطقه 3 : رتبه 4500


ادبیات فارسی 64%


عربی 48%


معارف 38.7%


زبان 4.2%


زمین شناسی 0%


ریاضیات 12.3%


زیست شناسی 28%


فیزیك 22.3%


شیمی 68.6%

 

  روند کاری دپارتمان مشاوره دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی کنکور دکتر رونقی

  متشکل از مشاوران پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های معتبر کشور، با مدیریت دکتر رونقی می باشد. با سابقه بیش از 7 سال فعالیت در حوزه کنکور و دارای مجوز رسمی از نهاد های مربوطه این افتخار را دارد که در طی این سالها رتبه های بسیاری را پرورش دهد و رموز موفقیت و تجربیات خود را در اختیار دانش آموزانی که رویایی رتبه برتر شدن را در سر دارند ، قرار دهد. بیشتر بدانید...

  برنامه ریزی شخصی سازی شده

  برنامه ای که با آزمون های آزمایشی ، مدرسه، ساعت مطالعه و کلاس های خصوصی دانش آموزان هماهنگ می باشد. و به طور جزئی مشخص می کند که دانش آموز چه مبحثی را چند ساعت و چطور مطالعه کند . برنامه ریزی براساس تاکید بر نقاط ضعف دانش آموزان تهیه و تنظیم شده است و مشخص می کند که دانش آموز بر اساس توانایی که دارد روزانه چه مقدار تست کار کند. بیشتر بدانید...

  مشاوره حرفه ای

  دانش آموزان در ساعات خاصی از روز می توانند سوالات خود را از مشاوران بپرسند و راهنمایی های لازم را از مشاور خصوصی خود دریافت کنند.از طرفی هر دانش آموز در ماه 4 جلسه مشاوره تلفنی دارد که با دریافت نوبت قبلی می تواند با مشاور شخصی خود مکالمه کند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارد و تدابیر لازم در جهت رفع مشکلات و بهبود عملکرد صورت پذیرد. بیشتر بدانید...

  پیگیری منظم

  در ساعاتی خاصی از روز از دانش آموز در خواست گزارش کار می شود. و روند مطالعه و کارنامه های دانش آموز تحلیل و بررسی می شود و توصیه های لازم در جهت بهبود عملکرد دانش آموز و رفع اشتباهات و نقاط ضعف وی گفته می شود. مشاوران با نوبت تماس های تلفنی به دانش آموزان نکات مهم و راهکارهای لازم برای پیشرفت دانش آموزان را به آنها آموزش میدهند و انگیزه رقابت و تلاش برای رسیدن به هدف را در دانش آموزان تقویت میکنند. بیشتر بدانید...

  آزمون آنلاین

  از دانش آموزان هر ماه هماهنگ با آزمون های آزمایشی که شرکت می کنند پیش آزمونی به صورت آنلاین گرفته می شود که سوالات آزمون کاملا استاندارد ،حرفه ای و شبیه ساز کنکور می باشد.که حتی دانش آموزان می توانند به جای شرکت در آزمون های آزمایشی سایر موسسات،به طور مستقل در این آزمون شرکت نمایند و از جامعه آماری خوب و امنیت بالای سوالات و کارنامه تحلیلی این آزمون بهرمند گردند. این آزمون برای افزایش مهارت آزمون دادن و کاهش استرس دانش آموزان در آزمون های آزمایشی تهیه و طراحی شده است. همچنین استفاده از آزمون آنلاین برای افرادی که توانایی حضور در آزمون های آزمایشی موسسات ندارند،بسیار مفید است. لازم به ذکر است که هزینه آزمون های آنلاین دپارتمان دکتر رونقی در مقابل امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهد،بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر بدانید...

  پنل شخصی دانش آموزان

  دپارتمان مشاوره وبرنامه ریزی دکتر رونقی برای ارتباط هرچه بهتر دانش آموزان با مشاوران خود و جلوگیری از حواشی نرم افزار هایی چون تلگرام که عملا شاهد آن بودیم که موجب برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود، پنلی خصوصی برای دانش آموزان در قالب سایت و اپلیکیشن طراحی کردیم که بتوانند بسیار راحت با مشاور خود در ارتباط باشند و از این پنل نمودار پیشرفت خود را مشاهده کنند و به نقاط ضعفشان پی ببرند و در صدد هرچه سریعتر رفع آن برآیند. بیشتر بدانید...

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی این افتخار را داشته است که از اکثر استان ها و شهرهای کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس در خدمت دانش آموزان عزیز باشد. بیشتر بدانید...

  تلگرام دکتر رونقی

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  عضویت در کانال
  صفحه اینستاگرام

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  مشاهده پروفایل

  ورود به حساب کاربری
  مرا به خاطر بسپار
  ثبت نام | بازیابی رمز عبور
  جستجو