۰۲۱ - ۲۸۴۲۴۴۶۵
شعار هفته : بردن همه چیز نیست، ولی تمایل به بردن همه چیز است. وینس لمباردی
نویسنده: دکتر رونقی 0 نظر 392 بازدید

لقمه های تکنیکی جمع بندی صد زنها


لقمه های تکنیکی جمع بندی صد زنها


سلام به شما داوطلب حرفه ای کنکور سراسری . با نکات جمعبندی صد زنها این بار نیز بهترین و پرتکرار ترین نکات را برای شما در این جمع آوری کردیم که توصیه می شود حتماً لقمه های تکنیکی را دنبال کنید به سه دلیل:

1- در دوران جمعبندی زمان برای مطالعه کتب و جزوات و سی دی های مبحثی ندارید لذا باید برای مرور از خلاصه نویسی و یادداشت برداری خود استفاده کنید که در لقمه های کنکوری سعی شده تمام مباحث پرتکرار و کلیدی کنکور پوشش داده شود.

2- همانطور که میدانید مرور و تست زنی های شما در دوران جمعبندی باید به صورت ترکیبی و تنوعی از چند درس باشد تا مغز بتواند سریعتر از نکات یک درس به درسی دیگر پرش داشته باشد که به این نکته در لقمه های تکنیکی توجه شده است .

3- اکثر داوطلبان همیشه در مورد نحوه مطالعه ، مرور و جمعبندی دروس مختلف نفرات برتر و قبولی های رشته های خوب می پرسند که این نکته را در لقمه های جمعبندی با استناد به سبک مطالعه وعادات یادگیری هم برترین قبولی های خود و هم نفرات کنکور سالهای اخیر جمع آوری و در زمان های مانده تا کنکور در اختیار شما عزیزان گذاشته ایم.

شیمی-دوم دبیرستان

تعیین شکل هندسی و زاویه پیوندی مولکولمهم ترین انواع شکل هندسی ذره ها:

1.خطی 2.سه ضلعی مسطح 3.چهاروجهی 4.هرمی 5.خمیده باچهارقلمرو الکترونی 6.خمیده باسه قلمرو الکترونی

1.خطی:

1.اتم مرکزی دارای دوقلمرو الکترونی است.

2.زاویه پیوندی داری180درجه است.

3.مهمترین ذره هایی که شکل خطی دارند عبارتنداز:CO2-CS2-HCN-N2O-C2H2-BeX2

(منظورازXهیدروژن یاهالوژن است)2.شکل سه ضلعی مسطح:

1.اتم مرکزی دارای سه قلمرو الکترونی است،که هیچکدام ازآنها جفت الکترون ناپیوندی نیستند.

2.زاویه پیوندیج120درجه است.

3.مهم ترین ذره هایی که شکل سه ضلعی مسطح دارند عبارتنداز:

SO3-BX3--AlX3-CH2O-COCl2

(منظورازXهالوژن ویاهیدروژن است)3.شکل چهاروجهی:

1.اتم مرکزی دارای چهارقلمرو الکترونی است که هیچکدام جفت الکترون ناپیوندی نیستند.

2.زاویه بین پیوندی109/5درجه است.

3.مهم ترین ذره هایی که شکل چهاروجهی دارند عبارتند از:CX4- SiX4-و

NH4+‼️‼️درمبحث شکل هندسی ذره هاSF4به عنوان یک گزینه مرگبار بارها وبارها توسط طراحان کنکور استفاده شده است،توجه داشته باشید که درSF4،اتم مرکزی دارای پنج قلمرو الکترونی است وشکل آن نمیتوند چهاروجهی باشد.4.شکل هرمی(هرم باقاعده سه ضلعی):

1.اتم مرکزی دارای چهار قلمرو الکترونی است که یکی ازآنها جفت الکترون ناپیوندی است.

2.زاویه پیوندی،چیزی کم تراز109/5درجه است.که علت آن فشار جفت الکترون ناپیوندی روی پیوندهاست. البته درمورد NH3باید حفظ باشید که زاویه پیوندی107درجه است.

3.مهم ترین ذره هایی که شکل هندسی آن هرم باقاعده ی سه ضلعی است عبارتنداز:NX3-PX3-وH3Oمثبت است.شکل خمیده(باچهارقلمرو الکترونی):

1.اتم مرکزی دارای چهارقلمرو الکترونی است که دوتای آنها جفت الکترون ناپیوندی هستند.

2.زاویه پیوندی،چیزی کم تراز109/5درجه است.البته درموردH2Oباید حفظ باشید که زاویه پیوندی 104/5است.

3.مهم ترین ذره هایی که شکل هندسی آنهاخمیده(باچهارقلمروالکترونی)است،عبارتند از:H2O-H2S-OX2-SX26.شکل خمیده(باسه قلمروالکترونی):

1.اتم مرکزی دارای سه قلمرو الکترونی است که یکی ازآنها جفت الکترون ناپیوندی است.

2.زاویه پیوندی چیزی کمتراز 120درجه است.توجه داشته باشید که زاویه ایده آل برای سه قلمرو الکترونی،120درجه است امابدلیل فشار ناشی ازجفت الکترون ناپیوندی،زاویه پیوندی کم تراز120درجه میشود.در ضمن،باید حفظ باشید که زاویه پیوندی درمولکولSO2برابر119/5درجه است.

3.مهم ترین ذره هایی که شکل هندسی آنهاخمیده(باسه قلمرو الکترونی)است عبارتند از:SO2-O3

نکته:

درمولکول NO2که اتم مرکزی،یک الکترون منفرددارد،آن الکترون منفرد رانیز به عنوان یک قلمرو الکترونی درنظرمیگیریم،پس شکل هندسیNO2نیز بصورت خمیده(باشه قلمرو الکترونی)است.

نکاتی درباره عناصر واسطه داخلی

عناصر واسطه به 2 دسته داخلی و خارجی تقسیم بندی می شوند.لانتانیدها و اکتینیدها عناصر واسطه داخلی محسوب می شوند.لانتانیدها و اکتینیدها متعلق به گروه 3 (III) هستند.شماره گروه لانتانیدها و اکتینیدها با افزایش عدد اتمی تغییر نمی کند.در جدول تناوبی امروزی، خود لانتان با عدد اتمی 57 جزو لانتانیدها و اکتینیم با عدد اتمی 89 جزو اکتینیدها محسوب می شوند.زیرلایه 4f در لانتانیدها و 5f در اکتینیدها پر می شود.زیر لایه d (ماقبل آخر) در عناصر واسطه خارجی پر می شود.

.

نه با سیاهی ها ناامید شو

و نه با سپیدی ها دلخوش...ترکیب هر دوی این هاست

که زندگی را

میسازد...موفق باشید...

 

  روند کاری دپارتمان مشاوره دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی کنکور دکتر رونقی

  متشکل از مشاوران پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های معتبر کشور، با مدیریت دکتر رونقی می باشد. با سابقه بیش از 7 سال فعالیت در حوزه کنکور و دارای مجوز رسمی از نهاد های مربوطه این افتخار را دارد که در طی این سالها رتبه های بسیاری را پرورش دهد و رموز موفقیت و تجربیات خود را در اختیار دانش آموزانی که رویایی رتبه برتر شدن را در سر دارند ، قرار دهد. بیشتر بدانید...

  برنامه ریزی شخصی سازی شده

  برنامه ای که با آزمون های آزمایشی ، مدرسه، ساعت مطالعه و کلاس های خصوصی دانش آموزان هماهنگ می باشد. و به طور جزئی مشخص می کند که دانش آموز چه مبحثی را چند ساعت و چطور مطالعه کند . برنامه ریزی براساس تاکید بر نقاط ضعف دانش آموزان تهیه و تنظیم شده است و مشخص می کند که دانش آموز بر اساس توانایی که دارد روزانه چه مقدار تست کار کند. بیشتر بدانید...

  مشاوره حرفه ای

  دانش آموزان در ساعات خاصی از روز می توانند سوالات خود را از مشاوران بپرسند و راهنمایی های لازم را از مشاور خصوصی خود دریافت کنند.از طرفی هر دانش آموز در ماه 4 جلسه مشاوره تلفنی دارد که با دریافت نوبت قبلی می تواند با مشاور شخصی خود مکالمه کند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارد و تدابیر لازم در جهت رفع مشکلات و بهبود عملکرد صورت پذیرد. بیشتر بدانید...

  پیگیری منظم

  در ساعاتی خاصی از روز از دانش آموز در خواست گزارش کار می شود. و روند مطالعه و کارنامه های دانش آموز تحلیل و بررسی می شود و توصیه های لازم در جهت بهبود عملکرد دانش آموز و رفع اشتباهات و نقاط ضعف وی گفته می شود. مشاوران با نوبت تماس های تلفنی به دانش آموزان نکات مهم و راهکارهای لازم برای پیشرفت دانش آموزان را به آنها آموزش میدهند و انگیزه رقابت و تلاش برای رسیدن به هدف را در دانش آموزان تقویت میکنند. بیشتر بدانید...

  آزمون آنلاین

  از دانش آموزان هر ماه هماهنگ با آزمون های آزمایشی که شرکت می کنند پیش آزمونی به صورت آنلاین گرفته می شود که سوالات آزمون کاملا استاندارد ،حرفه ای و شبیه ساز کنکور می باشد.که حتی دانش آموزان می توانند به جای شرکت در آزمون های آزمایشی سایر موسسات،به طور مستقل در این آزمون شرکت نمایند و از جامعه آماری خوب و امنیت بالای سوالات و کارنامه تحلیلی این آزمون بهرمند گردند. این آزمون برای افزایش مهارت آزمون دادن و کاهش استرس دانش آموزان در آزمون های آزمایشی تهیه و طراحی شده است. همچنین استفاده از آزمون آنلاین برای افرادی که توانایی حضور در آزمون های آزمایشی موسسات ندارند،بسیار مفید است. لازم به ذکر است که هزینه آزمون های آنلاین دپارتمان دکتر رونقی در مقابل امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهد،بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر بدانید...

  پنل شخصی دانش آموزان

  دپارتمان مشاوره وبرنامه ریزی دکتر رونقی برای ارتباط هرچه بهتر دانش آموزان با مشاوران خود و جلوگیری از حواشی نرم افزار هایی چون تلگرام که عملا شاهد آن بودیم که موجب برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود، پنلی خصوصی برای دانش آموزان در قالب سایت و اپلیکیشن طراحی کردیم که بتوانند بسیار راحت با مشاور خود در ارتباط باشند و از این پنل نمودار پیشرفت خود را مشاهده کنند و به نقاط ضعفشان پی ببرند و در صدد هرچه سریعتر رفع آن برآیند. بیشتر بدانید...

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی این افتخار را داشته است که از اکثر استان ها و شهرهای کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس در خدمت دانش آموزان عزیز باشد. بیشتر بدانید...

  تلگرام دکتر رونقی

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  عضویت در کانال
  صفحه اینستاگرام

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  مشاهده پروفایل

  ورود به حساب کاربری
  مرا به خاطر بسپار
  ثبت نام | بازیابی رمز عبور
  جستجو