پیام های انگیزشی :

چگونه در فرصت های باقیمانده تا کنکور عمومی ها را ۱۰۰% بزنیم؟

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

 

 

چگونه در فرصت های باقیمانده تا کنکور عمومی ها را ۱۰۰% بزنیم؟

 

همانطور که میدانید و بارها و بارها ما نیز  بر اهمیت دروس عمومی بسیار تاکید داشته ایم چرا که عمومی ها بیشتر بر پایه حفظیات هستند و فرارند از طرفی هر چه به روزهای مانده تا  کنکور سراسری نزدیک می‌شویم اهمیت مرور و جمعبندی دروس عمومی بیشتر می شود و  هر آنچه  نیز که تا به الان از این دروس خوانده اید اگر به یکباره مطالعه این دروس را رها کنید و یا کم توجهی داشته باشید، افت درصد خواهید داشت. توصیه ما این است که برای کسب درصد های بالا در عمومی ها در این یک ماه باقی مانده توجه بیشتری به این مباحث داشته باشید و بیشتر به مرور بپردازید . بهتر است از این زمان به بعد نسبت مطالعه دروس اختصاصی به  عمومی ها  ۵۰ به ۵۰ باشد.

حال نحوه مرور و جمع بندی دروس عمومی:

زبان خارجه:

زبان خارجه یکی از دروس کلیدی در دانشگاهها و تا پایان تحصیلات تکمیلی همراه شما خواد بود.اما با وجود اهمیت بسیار زیاد این درس، بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور  در یادگیری آن دچار مشکل هستند و اکثر داوطلبان درصدهای ضعیفی در این درس رتبه ساز کنکور سراسری دارند؛ در این میان برخی دیگر از داوطلبان هم هستند که در این درس  و پاسخگویی به تست های  آن سطح بالایی دارند و وجود این گروه از داوطلبان باعث شده که گروه دیگر نیز برای بهتر کردن رتبه خود و رقابت بر سر رشته های تاپ مجبور به خواندن این درس و پاسخگویی به تست های آن شوند. هر چند که یادگیری زبان  طولانی مدت است و داوطلب باید از مدت ها قبل از سال کنکوری ، آمادگی خود را در این درس بالا ببرد ، اما مطالعه برخی مباحث در این زمان باقیمانده می تواند باعث کسب درصدهای قابل قبولی در این درس شود.

 تعداد تست های کنکور در این درس ۲۵ تست یعنی ۱۰۰ تقسیم بر ۲۵ = ۴ است؛ لذا پاسخگویی به هر تست ۴ درصد شما را جلو می‌اندازد .

نکات زیر می تواند وضعیت درصد شما در درس زبان خارجه را بهبود ببخشد:

برای ریدینگ و کلوز تست بهتر است یک شب در میان یک  کلوز تست و  یک ریدینگ از کنکورهای سال های اخیر کار شود . برای لغات و گرامر  نیز  تست های تالیفی  استاندارد مناسب با سطح کنکور سراسری بپردازید و از طریق تست زدن لغات و گرامر  را مرور کنید.لذا بهترین تکنیک مرور و جمعبندی زبان مرور با تست استاندارد تالیفی بعلاوه خود تست های سراسری است.

ادبیات و زبان فارسی

درس ادبیات فارسی مهم‌ترین درس در بین درس‌های عمومی، با ضریب ۴ در کنکور سراسری است. هم‌چنین درسی است که فرایند کنکور شما با سؤالات این درس آغاز خواهد شد؛ پس اگر پاسخ‌گویی به سؤالات این درس برای‌تان میسر باشد شرایط روحی و روانی مطلوبی را برای ادامه‌ی جلسه‌ی آزمون خواهید داشت.

این مقاله را از دست ندهید:  آیا پیشی گرفتن از برنامه ی آزمون ها درست است؟!

 

درس ادبیات کنکور دارای ۶ مبحث اساسی است:

 

قرابت معنایی: از این مبحث حدود ۹ سؤال در کنکور طرح می‌شود. به‌عبارتی ۳۶% از ۱۰۰% به این قسمت اختصاص یافته است؛ پس اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت. برای تسلط بر این قسمت باید به تمام اشعار و ابیات کتاب‌های ادبیات پیش و پایه‌ی خود مسلط بوده و توانایی ایجاد ارتباط معنایی بین ابیات را داشته باشید و از طریق تمرین تست‌های کنکور سال‌های قبل بر تسلط خود بیفزایید. بهترین منابع برای تقویت این قسمت کتاب آبی قرابت معنایی کانون فرهنگی آموزش است.

 

زبان فارسی: حداقل ۵ سؤال در کنکور را به خود اختصاص می‌دهد. این قسمت نیاز به تمرین‌های مداوم و جدا از سایر مباحث دارد. اگر قصد دارید به هر ۵ سؤال جواب دهید باید تبحر کافی در شمارش تکواژ، واژه، کلمات ساده و مشتق و مرکب را داشته باشید. هم‌چنین توانایی تشخیص اجزای جمله در کوتاه‌ترین زمان را کسب کنید. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد جملات خارج از کتاب‌های ادبیات را نیز نوشته و از جنبه‌ی زبان‌شناسی تجزیه و تحلیل کنید. کتاب زبان فارسی  کانون و همگامان و کتاب آبی زبان فارسی کانون از بهترین منابع مربوط به این بخش هستند.

 

آرایه‌ی ادبی: ۳ سؤال در کنکور دارد. برای تسلط بیش‌تر در این قسمت سعی کنید برای هر آرایه همواره چند نمونه در ذهن داشته باشید. کتاب آبی آرایه‌ی ادبی رشته‌ی علوم انسانی کتابی بسیار مؤثر برای این مبحث است که برای تمام گروه‌ها توصیه می‌کنیم.

 

تاریخ ادبیات: از این مبحث نیز ۳ سؤال در کنکور طرح می‌شود. این قسمت کاملاً حفظی و ساده است که با اختصاص اندکی وقت برای مطالعه‌ی این قسمت می‌توانید به هر سه سؤال جواب دهید. در این قسمت می‌توانید از کدگذاری و جمله‌سازی استفاده کنید. مثلاً کلمه‌ی «نمکزار» که کلمه‌ی اختصاری برای آثار خواجه‌عبدالله انصاری است. از جعبه‌ی به‌یاد کانون و کتاب فرهنگ تاریخ ادبیات درس به درس کانون نیز بهره ببرید.

 

لغت: این قسمت از ادبیات دارای ۳ سؤال در کنکور است و حفظی و ساده است. به ریشه‌ی کلمات توجه داشته باشید و از زمان‌های مرده‌ی خود برای تقویت این مبحث بهره بگیرید. از جعبه‌ی به‌یاد استفاده کنید. کتاب  فرهنگ واژگان  سطر به سطرکانون نیز مناسب است.

 

املا: این قسمت دارای ۲ سؤال در کنکور است و نیاز به تمرین و نوشتن زیاد توسط شما دارد. سعی کنید برای تسلط در املا به معنی کلمات و ریشه‌ی افعال احاطه داشته باشید که در این صورت عملکرد بهتری خواهید داشت.

این مقاله را از دست ندهید:  مطالعه بی وقفه کار درستی است؟

توصیه می‌شود برای مطالعه‌ی هر مبحث وقت جداگانه‌ای در نظر بگیرید تا دقیق‌تر و تخصصی‌تر به هر مبحث بپردازید.

 

توصیه  می شود  تمامی لغات انتهایی سه کتاب ادبیات فارسی را در زمان های مرده  و اوقات فراغت مطالعه کنید . دقت داشته باشید که اگر لغتی داری ۴ معنی بود حتما ۴ معنی را بلد باشید و به یک معنی بسنده نکنید..

 

برای تاریخ ادبیات بهتر از خلاصه ها خود استفاده کنید و تا می توانید و زمان اضافی پیدا می کنید به مرور بپردازید..

 

در روزهای پایانی تا کنکور  از تست‌زنی بخصوص تست های کنکورهای چند سال اخیر غافل نشوید و برای مباحثی مثل آرایه های ادبی و قرابت معنایی و زبان فارسی نیز برنامه تست زنی داشته باشید.

دین و زندگی:

نزدیک  ۶۵ درصد از تست های این درس از مبحث  آیات و روایات و  به طور مستقیم طرح می شود از طرفی با توجه به فرار بودن آیات حتما باید روزانه در تایم های کوتاه ولی چندتایی مرور شوند تا در حافظه بلند مدت  تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد . حتما کار  با تست های سال های اخیر کنکور سراسری را داشته باشید تا از تیپ تست هایی که طراحان  از آیات تست  طرح می کنند اطلاعات مفید و نکات بیشتری کسب کنید تا مطالعه آیات هدفمند  و اصولی باشد و به شیوه طرح تست ها نزدیک تر شوید.

عربی:

با توجه به اینکه اکثر داوطلبان این درس را طول ماههای گذشته خوانده اند حال برخی با تسلط زیاد و برخی با تسلط جسته و گریخته! لذ  در صورتی که در مبحث خاصی ضعف هستید ابتدا قواعد مربوط به آن مبحث را از روی خلاصه های خود(بهترین مرور)  مرور کنید و  شبی ۴۰  تست بزنید این روش برای مرور فوق العادست.

و اما بهترین منبع تست زنی دروس عمومی در دوران جمعبندی  و نحوه کار با آن:

 

 معمولا در آزمون های عید به بعد قلم چی تست های عمومی بیشتر از کنکورهای سالهای گذشته طرح میشود که شاید در نگاه اول زیاد مهم نباشد اما با کمی بررسی متوجه اهمیت آنها میشویم.

یکی از دلایل مهم تمرین تست زنی در بازه زمانی عید تا کنکور ،کسب آمادگی جهت پاسخگویی به تست های کنکور در زمان مناسب کنکور است.مثلا داوطلبان گروه تجربی راس ساعت ۸ صبح و مشابه کنکور آزمون تجربی ۹۶ را با عمومی ها استارت میزنیم و هر ۱۵ دقیقه را به یک درس اختصاص میدهیم.سپس ۱۵ دقیقه باقیمانده را برای مرور و پاسخ به تست های وقت گیر اختصاص میدهیم.پس از چند بار تمرین این شبیه سازی ، ذهن شما کاملا توانایی مدیریت زمان را به دست خواهد آورد. به تقسیم تست ها در پاسخ برگ توجه کنید

این مقاله را از دست ندهید:  چند نکته برای کسایی که حس میکنن بیحالن و حوصله درس ندارن

 

تصویر پاسخبرگ عمومی برای مدیریت بهتر در جلسه کنکور

 

و اما داوطلبانی که خیلی از عمومی ها عقب اند به نکات زیر حتما توجه کنند که:

با توجه به زمان کم باقی‌مانده به شما توصیه می‌کنیم:

۱- از هم‌اکنون حداقل ۴۰ تا ۴۵ درصد زمان مطالعه‌ی خود را به عمومی‌ها اختصاص دهید.

۲- در دوران جمع‌بندی (یک ماه آخر) حداقل یک درس عمومی (ترجیحاً دین و زندگی) را ورق به ورق مطالعه کنید.

۳- اگر در درس‌های عربی، زبان و زبان ‌فارسی ضعف دارید با توجه به کارنامه‌ی مبحثی نیم‌سال اول، نقاط قوت خود را شناسایی کنید و بیش‌تر وقت خود را به تقویت آن مباحث اختصاص دهید.

۴- اگر هر چهار درس عمومی برای شما یکسان است می‌توانید با توجه به یکی از موارد زیر اولویت‌ها را مشخص کنید و به آن‌ها بپردازید:

الف) بودجه‌بندی مباحث در کنکور

ب) مباحثی که یادگیری آن‌ها برای شما ساده‌تر و سریع‌تر است.

ج) ضرایب درس‌ها

 و پایان این مطلب با پاسخ به یک سوال بسیار متداول:

کمبود زمان برای دوره کردن تمام درس‌ها نگرانم کرده است چه کنم؟

 

بیان یک نکته‌ی علمی:

ساختار مغز شما به نحوی است که هر چیزی را حتی برای یک بار هم که خوانده‌ یا دیده‌ باشید در حافظه‌تان ذخیره می‌شود. جای هیچ نگرانی نیست. فقط کافی است تمرین کنید و اراده کنید آن را به یاد آورید.

این نگرانی ناشی از چیست؟

– عادت شما از سال‌های گذشته که قبل از امتحان برای هر درس، یک یا دو روز به شما فرصت مرور می‌دادند.

– عادت و روش مطالعه و یادگیری شما، چه زمانی که به معلم سر کلاس گوش می‌دادید و چه زمانی که در خانه مطالعه می‌کردید. این فکر همیشه در ذهن‌تان بود که باید یک بار دیگر این مطلب را مرور کنید.

چه‌کار کنیم؟ به حافظه‌ی خود اعتماد کنید. مطمئن باشید زمانی که می‌خواهید موضوع یا نکته‌ای را به یاد آورید و کمی تمرکز کنید، حتماً موفق خواهید شد.

پیروز باشید…

 

 

3,328 بازدید

نظرات شما

    نظرات و نوشته های ارزشمندتون رو برای ما بنویسید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

  1. شاهو گفت:

    سلام من علاقه زیادی به رشته فوریت های پزشکی دارم .چه رتبه ای یا چه درصدهایی لازمه که این رشته رو قبول شم

مشاوره خصوصی