پیام های انگیزشی :

راهکارهایی برای کاهش بی دقتی

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

11

راهکارهایی برای کاهش بی دقتی

بی دقتی در بین تمامی داوطلبان چه متوسط و ضعیف وحتی داوطلبان قوی ،وجود دارد و همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم کنکور فقط معلومات نیست بلکه داشتن مجموعه  مهارت هایی که بتوانند از میزان اطلاعات علمی شما بیشترین بهره وری را داشته باشند درکسب نتایج بهتر موفق تر عمل خواهند کرد.البته بی دقتی ها دلایل مختلفی در بین داوطلبان دارند و حتی ممکن است داوطلب قوی با اطلاعات و معدل بالا به علت ندیدن قسمت هایی از صورت سوال یا نخواندن تمام گزینه ها اشتباه درعدد گذاری محاسبات و…به راحتی نمره ازدست بدهد و بعد از اینکه متوجه شدید که در اثر یک بی دقتی جزئی و خیلی ساده و با وجود بلد بودن کامل تست چقدر درصد و تراز از دست داده اید،کلی افسوس میخورید و ناراحت میشوید .ولی داوطلب باهوش از این بی دقتی ها در پاسخگویی به تست ها ،درس عبرت و تجربه میگیرد که درآزمون ها ی بعدی دوباره این بی دقتی ها را تکرار نکند و یا حداقل کمتر شوند.

اصولا تمام بی دقتی ها درتست زنی از بی دقتی در مطالعه حاصل میشود.داشتن دقت در مطالعه اولین مرحله ی انتقال اطلاعات به حافظه ی بلند مدت است و بعد از آن باید شروع به حفظ مطالب کنید.پس اگر دقیقا این مطالب را به حافظه نسپارید مسلما در بازیابی درس ها ،اطلاعاتی ناقص برای حل تست ها دریافت خواهید کرد که منجر به از دست دادن تست ها میشود .پس چه در مطالعه ی درس ها و چه درآزمون ها باید با دقت عمل کنید تا اطلاعات ناقص و غلطی به حافظه ی بلند مدت نرود و همیشه با حوصله و بدون هیچ عجله ای صورت سوال را کامل و با دقت بخوانید.

این مقاله را از دست ندهید:  آخرین نکات مهم جمعبندی دروس

یک تکنیک ویژه جهت افزایش دقت در تست زنی:

هر روز سعی شود حداقل یک ساعت تست های زماندار و ترکیبی از خود بگیرید تا هم بتوانید زمان خود را بخوبی مدیریت کنید و هم کاهش بی دقتی ها را شاهد باشید.این تمرین جهت افزایش مهارت و بالا بردن دقت شما درتست زنی است و هرروز باید تکرار شود.

اشتباهات متداول اکثر داوطلبان :

۱-مطالب درسی را کاملا مفهومی درک کنید و یاد بگیرید تا در فهم و درک تئوری ها و مفاهیم دچار بی دقتی و اشتباه در تست زنی  نشوید.

۲-تست های تحلیلی و محاسباتی را روی کاغذ حل و پیاده سازی کنید و از ذهنی حل کردن این نوع تست ها خودداری کنید .اگر تمرین بروی کاغذ قبل از آزمون ها بطور مکرر و با دقت انجام شود در جلسه ی آزمون ،دیگر نیازی به نوشتن تمام راه حل ها بروی برگه نیست و میتوانید ذهنی هم حل کنید چرا که درآن لحظه دیگر دقیقتر میتوانیدراه حل مناسب را زود تشخیص دهید .

۳-واحد های ریاضی ،فیزیک و کلا محاسباتی را به ترتیب خود و مرحله به مرحله انجام دهید.ممکن است جواب تست در همین تبدیل هایی به ظاهر خیلی ساده باشد.

۴-مدیریت زمان را قبل از جلسه در منزل تمرین کنید و نگذارید برای روز آزمون ،و نباید جلسه ی آزمون اولین میدان تست و آزمایش مهارت ها ی کنکوری باشد.با این کار سرعت عمل شما هم در حل تست های ترکیبی بیشتر خواهد شد.

۵- دقیق ترین و نزدیکترین گزینه به جواب خود را بیابید.راه حل ها را پیش از انتخاب گزینه درست بررسی کنید.

این مقاله را از دست ندهید:  این مرحله از یادگیری باعث تسلط بر مباحث رتبه ساز میشود...

۶-عجله نکنید و در انتقال پاسخ ها به پاسخبرگ دقیق باشید.

۷-اشتباهات خود را همیشه تحلیل و بررسی کنید و علتش را جستجو کنید.

و درآخر ،اکثرا نتایج ضعیف در تست زنی ها بخاطر بی دقتی در جلسه ی آزمون است که با یادگیری مهارت های تست زنی قبل از آزمون ها میتوانید این اشکال را به راحتی رفع کنید حتی اگر پایه ی درسی ضعیف و متوسطی داشته باشید.

2,047 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی