پیام های انگیزشی :

جمعبندی به روش گزینشی و حذف برای این داوطلبان

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۲۱ خرداد ۱۳۹۶

جمعبندی به روش گزینشی و حذف برای این داوطلبان

 

 

زمان های باقیمانده تا کنکور تایم بسیار حیاتی برای داوطلبان کنکوری است. چرا که اکثر داوطلبان تا به الان مطالعه داشته اند ولی در این زمان به دلیل درگیر شدن با حاشیه ها و جو پر استرس کنکوری ها در روزهای پایانی ،جا میزنند .

داوطلبان کنکوری در این بازه ی زمانی دو دسته هستند:

۱- داوطلبانی که از ماهها پیش و طبق برنامه ریزی یا بودجه بندی درس خوانده اند که در این تایم درگیر این هستند که دروس را جمع بندی کنند یا برخی داوطلبان  مبحث جدید می خوانند و بعد جمعبندی و مرور ها را انجام می دهند.

۲- داوطلبانی که از عملکرد خود راضی نیستند. پراکنده خوانی داشته اند ولی الان میخان جبران جبران کنند.

و اما راهکار برای دو گروه فوق:

دسته اول :::

مهمترین اصل و عامل اول موفقیت در تست زنی کنکور برای شمایی که از ماهها پیش درس خوانده ای ،مرور های مکرر و منظم است . هر چقدر که شما درسی را با کیفیت و کلمه به کلمه یاد گرفته باشید ولی برنامه مرور منظمی نداشته باشید ،هر آنچه که در آن لحظه فکر میکردید در مغز ثبیت و به تسلط کامل رسانده اید ، فراموش خواهید کرد. تنها مرور اصلی میتواند تثبیت مطالب را به ۱۰۰ برساند.

مثلا خیلی از داوطلبان  در طول دو یا سه هفته قبل آزمون فقط درس می خوانند و دو روز اخر هفته یا دو روز قبل آزمون را تنها به مرور و جمعبندی میپردازند.

این سبک مرور کاملا اشتباه است. بلکه باید به طور موازی و همزمان مطالعه مبحث جدید را با مرور و جمعبندی مباحث خوانده شده ی قبلی در پیش بگیرید.مثلا اگر زیست سال دوم را کامل خوانده ای و الان میخواهی فصل ۱ زیست سال سوم را شروع کنی  ،شما باید به این نکته توجه داشته باشی که فصل ۶ زیست سال دوم که گردش مواد است با فصل ۱ زیست سال سوم ربط دارد و ترکیبی است.پس قبل از اینکه فصل ۱ سال سوم را شروع کنید، ابتدا فصل ۶ سال دوم را باید مرور کنید.

این مقاله را از دست ندهید:  برای اینکه دقتم در حل سوالات افزایش پیدا کند بهترین راه حل چیست؟

مثالی دیگر:

اگر می خواهید مبحث حواس را شروع کنید حتما باید مروری بر مباحث خوانده شده قبلی در روزای قبل ،داشته باشی و نکات را در مرور های خود یاداشت کنید سپس به سراغ مطالعه مبحث جدید بروید.

در ریاضی نیز تا وقتی که مباحث تابع، معادله و نامعادله و مثلثات را خوب مرور نکرده باشید نباید حد را شروع کنید و همچنین تا وقتی که حد را حرفه ای مرور نداشته ای نباید مبحث مشتق را شروع کنید.

هدف فقط این نباشد که همش درس بخونی که بخای فقط تموم کنی و بعدش جمعبندی آخر کار باشه. باکیفیت درس خوندن خیلی مهمتر از فقط و صرفا داشتن ساعا ت مطالعه روزانه است. حتی اگر مرورهای شما طول بکشد و از بودجه بندی آزمون پیش رو عقب بمانید ولی مرور خود را اصولی و دقیق انجام داده باشید خیلی بهتر از مطالعه کامل بودجه بندی ولی بدون مرور است.

لذا تاکییید فراوان و در هر بازه ی زمانی حتی روزهای پایانی تا کنکور بر مرور های مکرر و پیوسته است.

و اما داوطلبان  دسته دوم:::

 

داوطلبی که در ماههای گذشته خوب درس نخوندی و از عملکرد خودت راضی نیستی ولی در این روزهای بعد عید داری کولاک درس میخونی و میخای بازم حرفه ای شروع کنی و کم کاری های ماههای گذشته را جبران کنی ،

باید در درجه اول بهت بگم درسته که تایم باقیمانده تا کنکور زمان زیادی نیست ولی باور داشته باشید که زمان کمی هم نیست برای کسب نتایج بهتر که با تلاش و انگیزه ی بالایی که داری و البته با یک برنامه اصولی اگر تلاش کنید میتوانید به اندازه ۹ ماه در این زمان های باقیمانده بازدهی داشه باشید.

این مقاله را از دست ندهید:  نحوه برنامه ریزی در خرداد ماه( ویژه داوطلبان پیش دانشگاهی و فارغ التحصیل)

شمایی که از الان شروع کردی به خوندن باید حواست باشه که اشتباه ترین نوع برنامه ریزی برای شما این هست که بخای همه بودجه بندی ها را بخونی!!! داوطلب تجربی که از الان شروع کردی باید مباحث گزینشی و کلیدی زیست رو بخونی و یا شما داوطلب ریاضی که تازه استارت زدی واسه کنکور ،باید مباحث اصلی و رتبه ساز درس فیزیک رو انتخاب کنی نه بخای همه رو بخونی چون از نظر پارامترهای کیفیت در مطالعه اصلا شدنی نیست این کار و البته غیر منطقیه…

برخی فصول جزو مباحث پر بازده در کنکور هر رشته ای هستند که مطالعه ی آنها برای داوطلبانی که به الاجبار باید گزیشی بخوانند ،به هیچ عنوان  توصیه نمی شود آن هم به دلیل وقت گیر بودن.مثلا در درس فیزیک مبحث دینامیک در کنکور بسیار پر تست و مطالعه آن وقت گیر است.و بجای آن می توان فصول کم حجم ولی با بازده دهی خوب مثل فیزیک پیش ۲ را خواند که در این زمان های باقیمانده ارزش وقت گذاری را دارند. مشاور با تشخیص و  بررسی وضعیت درسی شما بهتر می تواند مباحث با بودجه بندی مناسب را انتخاب و برنامه ریزی تست زنی را توصیه کند.

 

بچه های تجربی باور کنید هنوز هم میشه برای به قبولی در رشته های پزشکی ،داروسازی ،مامایی و…امید داشته باشی.

بچه های ریاضی شما هم هنوز میتوانید برای قبولی در رشته های تاب مهندسی دانشگاههای تراز اول امید داشت باشید .

بچه های انسانی ،هنر و زبان هم …همه میتوانید به شرط اینکه ابتدا خودتو باور داشته باشی،بعد فقط تلاشتو با یک برنامه درست و اصولی چند برابر کنی برای استفاده حداکثری از روزهای باقیمانده تا کنکور  …همانطور که داوطلبانی بودند که از فروردین استارت مطالعه را زدند و در بهترین رشته و دانشگاه نیز قبول شدند.

این مقاله را از دست ندهید:  تست های تله دار احتمالی از مباحث رشته تجربی

اگه اونا تونستن پس  :

موفق باشید…

 

594 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی