پیام های انگیزشی :

جلوگیری از استرس فراموشی مباحث زیست

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۱۳ تیر ۱۳۹۶

جلوگیری از استرس فراموشی مباحث زیست

(چگونه از فراموشی مباحث مهم و زنجیروار زیست در زمان های باقیمانده جلوگیری کنیم؟)

 

 

سلام به دانشجویان علوم پزشکی آینده… خدا قوت به همگی …امروز می خواهیم در مورد یکی از دلایل استرس روزهای پایانی و ترس از فراموشی مباحث درس مهم و سرنوشت ساز زیست ، نکاتی را گفته و به داوطلبانی که در طول سال مطالعه درس زیست را روزانه در برنامه خود داشته اند تکنیک هایی را جهت مرور و به یاد آوری بیشتر و راحتر  ارائه دهیم.

تعدادسوالات درس زیست شناسی۵٠سوال بامدت زمان٣۶دقیقه است.زیست شناسی باضریب١٢بالاترین ضریب درسی رودربین دروس کنکورتجربی داراست.پس بایداین درس روخیلی خوب مطالعه کرد.

هرسوال زیست شناسی۴۵ثانیه زمان وجودداره که١۵ثانیه به خوندن سوال،١۵ثانیه به خوندن گزینه ها،١۵ثانیه به پاسخ وپرکردن  درپاسخنامه بایداختصاص داده بشه..

بودجه بندی سوالات زیست شناسی کنکور٩۵:

دراین درس۵۴تا۵۶درصد سوالات کنکور از دروس پایه و ۴۴تا۴۶درصد سوالات از دروس پیش دانشگاهی است.

 زیست شناسی یک:

۱- مولکول زیستی: ۰

۲-سفری به درون سلول:۱

۳-سفری در دنیا جانداران:۱

۴-گوارش:۲

۵-تبادل گازها:۱

۶-گردش مواد:۵

۷-تنظیم محیط داخلی ودفع مواد زاید: ۱

۸-حرکت: ۲

یعنی ۱۳ تا ۱۵ تست

زیست شناسی دو

۱-ایمنی بدن:۱

۲-دستگاه عصبی:۱

۳-حواس:۲

۴-هورمون ها ودستگاه درون ریز:۲

۵-ماده ی ژنتیک:۰

۶- کروموزوم ها ومیتوز:۱

۷-میوز وتولیدمثل جنسی:۰

۸-ژنتیک وخاستگاه آن:۳

۹-تولیدمثل گیاهان:۲

۱۰-رشد و نمو درگیاهان:۱

۱۱-تولیدمثل ورشدونموجانوران:۲

یعنی حدودا ۱۷ تا ۲۰ تست

زیست شناسی پیش

۱-پروتئین سازی:۲

۲-تکنولوژی زیستی:۱

۳-پیدایش وگسترش زندگی:۲

۴-تغییروتحول گونه ها:۰

۵-ژنتیک جمعیت:۲

۶-پویایی جمعیت واجتماعات زیستی:۱

۷-رفتارشناسی:۱

۸-شارش انرژی درجانداران:۱

۹-ویروس ها وباکتری ها:۱

این مقاله را از دست ندهید:  خستگی ناپذیر باش تا روز کنکور

۱۰-آغازیان:۴

۱۱-قارچ ها:۱

نکته:

۴ فصل اخر پیش بالای ٣۵ درصد کنکور شما را شامل میشود و باید بسیار برای انها زمان بگذارید .

سعی کنید مطالبی که خوب خوانده اید را زیاد دوره کنید چون مقدار انها قطعا بیشتر از نخوانده هاست.

 

هر چه به روزهای پایانی  و نزدیک به کنکور می رسیم ، نگرانی ها بابت فراموشی برخی مباحث بخصوص در درس پر نکته و تست خیز زیست نیز در بین برخی داوطلبان بیشتر می شود. در مواجه با این نگرانی ها اول از همه باید به خود  مسلط شوید تا اوضاع را به دست گیرید چرا که حفظ آرامش در روزهای مانده تا کنکور تا حدود زیادی از فراموشی ریزترین نکات درسی جلوگیری می کند.

 

همانطور که می دانید زیست را باید مفهومی و ترکیبی بخوانید .  کنکورهای سال های اخیر کاملا به سمت و سوی مفهومی و ترکیبی شدن تست ها پیش رفته اند لذا اگر به روش ترکیبی و مفهومی این درس را نخوانده باشید بدون شک از بدست آوردن درصد بالا جا خواهید ماند.

اگر دنبال این جواب برای این سوال هستید که داوطلبان برتر و کلا داوطلبانی که سطح قوی در درس زیست دارند ؛ چگونه این درس را خوانده اند ، به روش های زیر که بین همه این داوطلبان اجرا شده توجه کنید:

 

۱) داوطلبان قوی از یک رخداد زنجیره وار در زیست نتیجه گیری انجا می دهند که این روش باعث افزایش توانایی مغز در ترکیب نکات مرتبط به هم می شود و در طولانی مدت نیز باعث افزایش تسلط برآن نکات.

این مقاله را از دست ندهید:  چرا هرچی میخونم یادم میره؟

۲)زیست را روزانه در برنامه درسی خود داشته اند. بار اول بصورت روزنامه وار باید مطالعه داشته باشید تا یک دید کلی نسبت به محتوای درس پیدا کنید و نکات منسجم تر در حافظه ترسیم شوند تا در مراحل بعد مطالعه مغز توانایی ارتباط بین نکات را در سریعترین زمان داشته باشد. هر روز قبل از شروع به مطالعه مبحث جدید ابتدا مبحث خوانده شده دیروز را مرور کنید سپس به سراغ درس جدید بروید. به عنواین و تیترهای هر درس بسیار توجه کنید و خط به خط درس را بفهمید و حفظ کنید. نکاتی که کشف می کنید  و برایتان جالب است در خود کتاب بنویسید.تست های مربوط به آن مبحث را بزنید و نکات آن را مقابلشان بنویسید. هر مبحثی که متوجه شدید را یکبار به زبان خود و برای خودتان یا داوطلب دیگه ای توضیح دهید. در زمان های مرده و حتی ۱۰ دقیقه ای نکات را مرور کنید و در آخر تا می توانید در تست زنی این درس استراتژیک قناعت نکنید.

نکته:

اضطراب ناشی از ترس از فراموشی مطالب کاملا طبیعی است لذا به هیچ عنوان نباید باور کنید که واقعاً مطالب را به یاد ندارید. از طرفی کارکرد مغز در حالت اضطراب و استرس بهره وری و راندمانش افزایش می یابد لذا با مدیریت این بحران می توان بیشترین استفاده را ببرید فقط کافی است که خوب بر خوانده های خود تمرکز یابید و اجازه ندهید حاشیه های روزهای پایانی و نزدیک به کنکور شما را متوقف کنند، شما به مسیر خود ادامه دهید  و از هیچ چیزی نترسید…

این مقاله را از دست ندهید:  مباحث پرتكرار در درس رياضيات تجربي

 

موفق باشید…

306 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی