۰۲۱ - ۲۸۴۲۴۴۶۵
شعار هفته : 10 درصد زندگی چیزی است که برایتان اتفاق می افتد و 90 درصد آن واکنشی است که به آن اتفاقات نشان می دهید. جان ماکسول
نویسنده: دکتر رونقی 0 نظر 2866 بازدید

جادوی مدیریت زمان

image11s


جادوی مدیریت زمان


زمانم کم است و نمی رسم که همه کارها را انجام دهم! مجبورم برای انجام کارهای بیشتر، از زمان خواب و تفریحم کم کنم. همیشه نگران این هستم که زمان کافی برای انجام کارهایم ندارم و این مسئله به شدت مضطرب و عصبی ام می کند.


این جمله ها برای همه ما آشنا هستند و هر روز به گوشمان می خورند. همگی ما به نوعی کمبود زمان را تجربه کرده ایم و از اینکه نتوانسته ایم کارهایمان را به موقع انجام دهیم، احساس سرخوردگی شدیدی داشته ایم.


اجازه دهید همین ابتدا خیال همه­ی شما را راحت کنم: از الان تا همیشه، نه شما و نه هیچ فرد دیگری هیچ وقت زمان و فرصت کافی را برای انجام تمامی کارهایتان در زندگی نخواهید داشت. البته مژده ای هم برایتان دارم و آن این است که: هیچ کسی در هیچ دوره از زندگی خود، به هیچ عنوان نیازی به انجام دادن ِ همه­ی کارهایش نخواهد داشت.


پس چه کارهایی را باید انجام دهیم؟ و کدام کارها هستند که انجام ِ آن ها ما را به نتایج خارق العاده و مهم در زندگی می رسانند؟ کارهایی که باقی می ماند چگونه و توسط چه کسی باید انجام شوند؟


مدیریت زمان چالشی جدی است که امروزه تقریبا گریبان­گیر تمامی افراد جامعه شده است. اما موضوع مهم این است که چرا باید زمان را مدیریت کرد و از آن استفاد­ه­ی بهینه نمود؟ و اصلا این زمان پس انداز­شده را باید صرف انجام چه کار دیگری کرد؟


جالب است بدانید که مدیریت زمان بدون داشتن انگیزه و هدفی مشخص، امری کاملا بیهوده و بی معناست. شما نمی توانید زمانتان را مدیریت کنید، مگر اینکه هدفی واضح و روشن از انجامِ این رفتار مدیریتی داشته باشید. در واقع داشتن هدف شما را راهنمایی می کند که باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهید که بتوانید به آن هدف ِ مخصوص برسید.


پس به عنوان اولین قدم در مدیریت زمانتان، لیستی از هدف های خود را به روی کاغذ بیاورید و مهم ترین ِ آن ها را مشخص کنید. سپس در کنار هر هدف بنویسید که برای رسیدن به آن خواسته، لازم است چه قدم هایی بردارید و برای هر قدم چه میزان انرژی و زمان مورد نیاز است.


نکته مهم و قابل توجه دوم این است که همه­ی ما کارهایی را به صورت روزانه انجام می دهیم که جزو وظایف فردی زندگیمان هستند و اگرچه نقش مهمی در رسیدن به هدفهایمان ندارند، ولی به هرحال باید انجام شوند. در برخورد با این کارها 3 نکته مهم را باید رعایت کنید:
 • لیست کارهایی که باید در روز بعد انجام شوند را هرشب قبل از خواب بنویسید. با این کار در طول ِ خواب ِ شبانه، ذهن ناخودآگاه شما تمام شب مشغول ِ کار روی برنامه های روز بعد شماست و برای انجام آن ها بهترین و سریع ترین راه ها را پیدا خواهد کرد.

 • بعضی از کارها هستند که نیاز به صرف تمرکز چندانی ندارند؛ شما می توانید این کارها را در یک زمان و به صورت موازی انجام دهید. مثلا، هم­زمان با اتو کردن لباس هایتان به یک فایل آموزشی نیز گوش کنید. و یا هنگامی که مشغول ورزش صبحگاهی و پیاده روی هستید، خریدهای روزانه خود را نیز انجام دهید. با این کار شما زمان زیادی را صرفه جویی خواهید کرد که می توانید آن را صرف انجام امور مهم تر نمایید.

 • همواره به خاطر داشته باشید که در انجام ِ هر کاری، مقدار زمان مصرف شده نیست که اهمیت دارد، بلکه کیفیت زمان است که ایجاد تفاوت می کند.


نکته ای را به شما می گوییم که اگر آن را به صورت عملی در زندگی خود پیاده کنید، متوجه خواهید شد که برای انجام مهم ترین کارها، همیشه به اندازۀ کافی زمان وجود دارد. قبل از انجام هر کاری عادت کنید که سوالات مهم زیر را پیوسته از خود بپرسید:
 • آیا اصولا نیازی به انجام دادن این کار وجود دارد؟

 • آیا این کار باید توسط خودم انجام شود؟

 • آیا این کار باید همین حالا انجام شود؟

 • آیا کسی هست که این کار را به خوبی من انجام دهد؟


در هرجا که امکانش وجود دارد، وظایفی را به دیگران محول سازید تا فرصتی پیدا کنید که آن را صرف کارهای مهم بکنید. این کارهای مهم، جواز ِ ورود شما به دنیای آدم های موفق و خودساخته است.و در پایان، یادتان باشد که: ایجاد عادت های خوب کار دشواری است؛ اما زندگی با آن ها آسان است.


موفق باشید.


 

  روند کاری دپارتمان مشاوره دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی کنکور دکتر رونقی

  متشکل از مشاوران پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های معتبر کشور، با مدیریت دکتر رونقی می باشد. با سابقه بیش از 7 سال فعالیت در حوزه کنکور و دارای مجوز رسمی از نهاد های مربوطه این افتخار را دارد که در طی این سالها رتبه های بسیاری را پرورش دهد و رموز موفقیت و تجربیات خود را در اختیار دانش آموزانی که رویایی رتبه برتر شدن را در سر دارند ، قرار دهد. بیشتر بدانید...

  برنامه ریزی شخصی سازی شده

  برنامه ای که با آزمون های آزمایشی ، مدرسه، ساعت مطالعه و کلاس های خصوصی دانش آموزان هماهنگ می باشد. و به طور جزئی مشخص می کند که دانش آموز چه مبحثی را چند ساعت و چطور مطالعه کند . برنامه ریزی براساس تاکید بر نقاط ضعف دانش آموزان تهیه و تنظیم شده است و مشخص می کند که دانش آموز بر اساس توانایی که دارد روزانه چه مقدار تست کار کند. بیشتر بدانید...

  مشاوره حرفه ای

  دانش آموزان در ساعات خاصی از روز می توانند سوالات خود را از مشاوران بپرسند و راهنمایی های لازم را از مشاور خصوصی خود دریافت کنند.از طرفی هر دانش آموز در ماه 4 جلسه مشاوره تلفنی دارد که با دریافت نوبت قبلی می تواند با مشاور شخصی خود مکالمه کند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارد و تدابیر لازم در جهت رفع مشکلات و بهبود عملکرد صورت پذیرد. بیشتر بدانید...

  پیگیری منظم

  در ساعاتی خاصی از روز از دانش آموز در خواست گزارش کار می شود. و روند مطالعه و کارنامه های دانش آموز تحلیل و بررسی می شود و توصیه های لازم در جهت بهبود عملکرد دانش آموز و رفع اشتباهات و نقاط ضعف وی گفته می شود. مشاوران با نوبت تماس های تلفنی به دانش آموزان نکات مهم و راهکارهای لازم برای پیشرفت دانش آموزان را به آنها آموزش میدهند و انگیزه رقابت و تلاش برای رسیدن به هدف را در دانش آموزان تقویت میکنند. بیشتر بدانید...

  آزمون آنلاین

  از دانش آموزان هر ماه هماهنگ با آزمون های آزمایشی که شرکت می کنند پیش آزمونی به صورت آنلاین گرفته می شود که سوالات آزمون کاملا استاندارد ،حرفه ای و شبیه ساز کنکور می باشد.که حتی دانش آموزان می توانند به جای شرکت در آزمون های آزمایشی سایر موسسات،به طور مستقل در این آزمون شرکت نمایند و از جامعه آماری خوب و امنیت بالای سوالات و کارنامه تحلیلی این آزمون بهرمند گردند. این آزمون برای افزایش مهارت آزمون دادن و کاهش استرس دانش آموزان در آزمون های آزمایشی تهیه و طراحی شده است. همچنین استفاده از آزمون آنلاین برای افرادی که توانایی حضور در آزمون های آزمایشی موسسات ندارند،بسیار مفید است. لازم به ذکر است که هزینه آزمون های آنلاین دپارتمان دکتر رونقی در مقابل امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهد،بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر بدانید...

  پنل شخصی دانش آموزان

  دپارتمان مشاوره وبرنامه ریزی دکتر رونقی برای ارتباط هرچه بهتر دانش آموزان با مشاوران خود و جلوگیری از حواشی نرم افزار هایی چون تلگرام که عملا شاهد آن بودیم که موجب برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود، پنلی خصوصی برای دانش آموزان در قالب سایت و اپلیکیشن طراحی کردیم که بتوانند بسیار راحت با مشاور خود در ارتباط باشند و از این پنل نمودار پیشرفت خود را مشاهده کنند و به نقاط ضعفشان پی ببرند و در صدد هرچه سریعتر رفع آن برآیند. بیشتر بدانید...

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی این افتخار را داشته است که از اکثر استان ها و شهرهای کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس در خدمت دانش آموزان عزیز باشد. بیشتر بدانید...

  تلگرام دکتر رونقی

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  عضویت در کانال
  صفحه اینستاگرام

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  مشاهده پروفایل

  ورود به حساب کاربری
  مرا به خاطر بسپار
  ثبت نام | بازیابی رمز عبور
  جستجو