پیام های انگیزشی :

بیدار باش تجربی ها برای تسلط بر زیست

 • نویسنده : دکتر حسین رونقی
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

زیست

 

بیدار باش تجربی ها برای تسلط بر زیست

زیست، درس تاثیر گذار و بسیار موثر در قبولی گروه های پزشکی است و در طول سال  بسیار تاکید به مطالعه ی بیشتر این درس میشود.یک پاسخ درست زیست میتواند شگفت انگیز نتیجه را عوض کند . زیستی که در کنکور های چند سال پیش آمده واقعا سطح سخت و دشواری داشته و کمتر داوطلبی بوده که توانسته زیست را بالای ۵۰%بزند. در زیر چند نمونه کارنامه قبولی پزشکی در کنکور ۹۴آمده است که گویای تاثیر فوق العاده بر کسب نتیجه ی عالی آنهم پزشکی بوده است.

 • منطقه۳ / رتبه سهمیه :۸۰۳ (پزشکی جندی شاپور اهواز)
  ادبیات:۶۰ / عربی:۴۸ / معارف:۷۸ / زبان: ۴۰.۰/ریاضی:۴۰٫۳ / زیست شناسی:۳۷.۴ / فیزیک:۲۵.۶ / شیمی:۵۶٫۴
  منطقه۳: / رتبه سهمیه: ۸۱۰ (دندانپزشکی بندرعباس(
  ادبیات:۶۸ / عربی: ۶۰ / معارف:۷۸.۸ /زبان:۴۵.۹ /ریاضی:۳۵ / زیست:۴۳.۴ / فیزیک:۲۶٫۸ /شیمی:۳۸.۱
  منطقه۳ / رتبه سهمیه :۳۱۶ (پزشکی کرمان(
  ادبیات:۶۰ /عربی:۵۸.۷ / معارف:۶۹.۴ /زبان:۵۰ /ریاضی:۳۸.۹ / زیست:۵۱.۴ /فیزیک:۲۵.۶ /شیمی:۷۲.۴
  منطقه۲ / (پزشکی خراسان شمالی)
  ادبیات: ۷۰.۷/ معارف:۶۹.۴ /عربی:۵۳.۴ /زبان:۷۷.۸/ زیست:۳۲ /شیمی:۴۰ / ریاضی:۴۷.۸ /فیزیک:۴۱.۲
  منطقه۲ / (پزشکی کرج)
  ادبیات:۶۰٫۴ /معارف:۸۵ /عربی۷۲٫۴ /زبان:۱۰۰ / زیست:۴۲ /شیمی:۶۲ /ریاضی:۵۳.۴/ فیزیک:۴۳.۴

در اینجا صحبت من با تمامی داوطلبان رشته تجربی است چه آنهایی که در طول سال بسیار بر زیست وقت و زمان گذاشتند و چه داوطلبانی که از نیمه ی دوم کنکور وارد میدان رقابت شده اند و مصمم به کسب نتیجه ی خوب در کنکور هستند.

بازهم در این زمان ها ی باقیمانده تا کنکور تاکید بر بیشتر کار کردن زیست است.همانطور که در کارنامه های بالا نشان داده شد،در صدهای بالا در زیست میتواند وحشتناک رتبه و تراز شما را  در بین دیگر رقبا جابجا کند.

این مقاله را از دست ندهید:  مثل ترازو متعادل بخوانید

راهکارهای زیادی برای مطالعه ی زیست در نفس های آخر تا کنکور وجود دارند که هر داوطلبی باید با توجه به سطح و وضعیت درسی تا به الان خود برنامه ی ویژه ی زیست خوانی برای خود پیاده سازی کند.برنامه ای که در آن با توجه به اهمیت و بودجه بندی تست های سراسری و باید توسط یک کارشناس و تحلیل گرکنکورهای سال های گذشته،پیاده سازی شده باشد.زیست با ضریب ۱۲بیشترین ضریب  و بیشترین تعداد تست را دربین بقیه ی درسها دارد و این خود نشان از نقش آفرینی بسیار پر رنگ و سرنوشت ساز این درس دارد که مقوله ای غیر قابل چشم پوشی است .داوطلبان به خوبی این نکته را میدانند و برای کسب درصدهای بالا در این درس آینده ساز،بسیار تلاش میکنند اما آیا به نتایجی که میخواهند میرسند؟چرا در کنکورهای همین چند سال گذشته،درصد پاسخگویی به این درس در بین داوطلبان کم بوده است؟چرا؟؟؟!!!

هر وسیله ای راهنمای استفاده دارد.زیست خواندن هم روش خاص خودش را دارد و قاطعانه باید اجرا شود.زیست درسی نکته خیز،ترکیبی و مفهومی است و در تست زنی ،مفهومی تر میشود.پس همین الان ،نگرش خود را نسبت به این درس تغییر دهید.زیست درس حفظی نیست بلکه ادراکی است.درس را از پایه و از کتاب درسی خود ،متوجه شوید.هر روز بطور مستمر و به تعداد دفعات زیاد ولی با حجم کم خوانده شود.تا به مغز اجازه ی تحلیل و واکاوی ریز نکات را بدهیم و به این صورت به سطح عمق و مفهوم مطالب برسید و اینگونه تعداد مرورها هم زیاد خواهد بود.

این مقاله را از دست ندهید:  نحوه مطالعه درس زيست شناسي براي كنكور سراسري

شتاب و سرعت را فدای کیفیت در مطالعه نکنید .زیست درسی است که در آن باید پله به پله حرکت کرد.مثلا وقتی شما هنوز مبحث ساختمان  DNAرا بخوبی درک نکرده اید نباید سراغ مبحث همانند سازی DNA بروید و…

تکنیک آخر در مورد مطالعه ی زیست در ماههای پایانی که تمامی داوطلبان با هر سطح درسی باید به آن خوب توجه داشته باشند و اجرا کنند این است که بیشترین ساعات مطالعه ی خود را به این درس اختصاص دهید و سعی کنید مطالب را در بازه های زمانی کوتاه و در چند هفته جمعبندی کنید تا به این صورت مرورها بیشتر و باکیفیت تر شوند.

توجه توجه:

روش مطالعه از خود مطالعه مهم تر است و به هوش و ذکاوت ربطی ندارد.

 

باکیفیت و استوار ،،، پیش بسوی درصدهای بالا در زیست کنکور سراسری ۹۵…

 

 

 

 

3,500 بازدید

نظرات شما

  نظرات و نوشته های ارزشمندتون رو برای ما بنویسید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

 1. یلدا گفت:

  دقیقا دکتر، ترس از وقت کم آوردن باعث میشه کیفیت خوندن پایین بیاد، چون من خودم به شخصه میخوندم و رد میشدم، ممنون از نوشته تون خیلی عالی بود و تاثیرگذار

مشاوره خصوصی