پیام های انگیزشی :

اگر تست ها دشوار باشند…

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۵

تست دشوار

اگر تست ها دشوار باشند…

با توجه به اینکه داریم به روزهای پایانی باقیمانده تا کنکور ۹۴میرسیم،دغدغه و نگرانی اصلی اکثر داوطلبان با هرسطحی این است که اگر با تست های بسیار دشوار روبروشدن و یا اگر اکثر تست ها دشوار بودند و نتوانستند به آنها پاسخ دهند،تکلیف چیست و باید چه کنند؟آیا کنکور امسال را باخته ایم آیا میتوان با جواب دهی متوسط به تست ها خود را درجایگاه قبولی بهترین رشته ها دید ؟آیا کنکور امسال سخت خواهد بود؟آیا…

طبیعی است که هرچه به آزمون نزدیک میشویم این فکر و نگرانی ها به سراغتان بیاید ولی اول از همه و بدون اینکه بخواهم حرف از اصول و مهارت تست زنی و همچنین اجرای انواع تکنیک های تست زنی،بزنم  که قطعا رعایت این قواعد میتواند بسیار بر کسب نتیجه ی بهترتاثیرگذار باشد ، میخواهم از یک دریچه ای کاملا متفاوت به این مشکل شما عزیزان در این برهه ی حساس، جواب بدهم.

اول اینکه کنکور آزمونی جامع و کشوری است که براساس سیاست های آموزشی کشور هر ساله در تعدادی رشته و دانشگاه، دانشجو می پذیرد و داوطلبان با هرسطحی در کنکور شرکت میکنند.

دوم اینکه قبولی در آزمون سراسری فقط با داشتن  پایه ی درسی خوب و معدل متوسط رو به بالا،میسر نیست و بارها نمونه ای از نفرات برتری که با معدل های پایان و سطح درسی بسیار پایین در دبیرستان، توانسته بودند با همت و تلاش زیاد خود نتیجه را به شکلی برتر رقم بزنند،اشاره شده بود. که همه ی اینها الان دیگه باید به شما ثابت کرده باشه که در کنکور فقط با داشتن مهارتهای  تست زنی میتوان موفق بود و نتیجه ی خوبی گرفت.مهارت به داوطلب می آموزد که با دیدن چند تست سطح دشوار زود دستپاچه نشوید و بر اعصاب خود مسلط باشید و تا دقایق آخر آزمون این روحیه و تسلط خود را باید بتوانید مدیریت کنید نه مثل برخی داوطلبان که در طول سال با انرژی بسیار زیاد شروع کرده و با تلاش زیادی درس خواندن ولی درکنکور چون نتوانستند به تعداد قابل توجهی از تست ها پاسخ دهند،در نتیجه کنترل آزمون را از دست داده و شروع به شانسی زدن تست ها کردند و در همان جلسه تسلیم نتایج شدند و تمام تلاش و زحمت و استعداد خود را در یک لحظه فراموش کردند و اجازه دادند فشار آزمون و جو جلسه بر آنها تاثیر بگذارد.پس تحت هیچ شرایطی اجازه ندهید آرامش ذهنی شما تحت تاثیر تست های بسیار هوشمندانه و زیرکانه ی طراحان،بهم بخورد و بازهم اجازه دهید که مغز شما در دور دوم خواندن صورت تست،سعی در بیادآوری مباحث کند.رعایت ،اجرا و حفظ آرامش درونی میتواند بی شک باعث کسب درصدهای بسیار محسوسی شود.

این مقاله را از دست ندهید:  با سه تکنیک مرور،کنکور آسان می شود!!!

تست های دشوار به دو صورت برای شما سخت جلوه میکنند:

۱-سوال را به کلی بلد نیستید.پس با ضربدر زدن کنار این تست ،سریع ازآن بگذرید. تا در هنگام مرورهای بعدی روی این گونه سؤالات وقت نگذارید.

۲-سوال سخت است اما برایتان بسیارآشنا است.پس با گذاشتن علامت منفی کنار این تست بازهم سریع  از آن بگذرید و در دور دوم خواندن تست ها، دوباره به آن نگاهی بیندازید.به احتمال۶۰ درصد در دور دوم ،مغز مبحث را بیاد آورده است .

 

تذکر جدی به داوطلبان پایه ی قوی:::

متاسفانه در مواجه با تست های دشوار اکثر بچه های پایه ی قوی ضربه میخورند.دوستان سعی نکنید به همه ی تست ها به هر نحوی ولو حتی شانسی،جواب دهید.این نگرش را که باید به همه ی تست ها جواب دهید،تغییرداده تا در دام تست های دشوار نیافتید.

بازهم میگم دوستان،اول ازهمه باید خودتونو آماده ی این وضعیت کنید که با چندین تست دشواری که شاید نتوانید جواب دهید،خود را آماده ی روبرویی با همچین کنکوری کنید و اجازه دهید تست ها به همان روال طراحان خود پیش بروند و شما با حفظ کامل آرامش و خونسردی خود فقط به تست هایی پاسخ دهید که از پاسخ آنها مطمئن هستید.آرام باشید و یک نفسی عمیق بکشید.

تو چه میدانی وضعیت بقیه ی رقبا در این لحظه  و درمقابل این تست های دشوار چیست ؟قرار نیست همه در رشته و دانشگاه خوب قبول شوند.آزمون هم با این نوع طرح تست اول از همه مهارت تو را میسنجد،تدبیر تو را میبیند.داوطلب باهوش خودش را در تله ی تستی طراحان نمی اندازد چون این آگاهی را دارد که هدف از طرح این همه تست دشوار چیست.در سالی که زیست را بسیار سخت طرح کرده بودند و داوطلب برتر و رتبه ی تک رقم کنکور،زیست را ۵۷ درصد میزند و در آن کنکور اکثر داوطلبان رشته ی تجربی درگیر این تله ی تستی میشوند و کل آزمون را می بازند طوریکه داوطلب بعد از جلسه اذعان میکند که اگر آرامش خود را مقابل رویارویی با آن تست های دشوار حفظ میکرد و کنترل آزمون را تا دقایق آخر در دست میداشت،قطعا نتیجه ی بهتری میگرفت.

این مقاله را از دست ندهید:  گفتگو با سارا همتی رتبه 1 کشوری تجربی 94 از تبریز

پس بیاییم کمی هوشمندانه و هوشیارانه  خود را برای هر بازی که کنکور میخواهد بازی کند،آماده کنیم و غرق رویاهای دور از انتظار و غیر منطقی نشویم.و برای خود از همین الان حساب  و کتاب تعیین رشته و دانشگاه نکنید و فقط به فکر یک کنکور با اجرای تمام مهارت ها و توانمندیهای خود باشید.

شاد و سربلند باشید…

 

 

4,180 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی