پیام های انگیزشی :

اهمیت و اولویت کدام مباحث در زمان های باقیمانده بیشتر است؟

 • نویسنده : دکتر حسین رونقی
 • ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

اهمیت و اولویت کدام مباحث در زمان های باقیمانده  بیشتر است؟

سلام به شما داوطلب کنکور سراسری… هر چه به روزهای پایانی کنکور نزدیک تر می شویم اطلاع از اولویت های مطالعه در مباحث مختلف بیشتر اهمیت پیدا می کند لذا امروز در اینجا مهمترین اولویت های مباحث پرتکرار را جهت استفاده و پوشش دهی بهتر در زمان های باقیمانده تا کنکور سراسری  ارائه دهیم…

در ابتدا پاسخ به چند سوال پر تکرار این روزها:

کمبود زمان برای دوره کردن تمام درس‌ها نگرانم کرده است.چه کنم؟

بیان یک نکته‌ی علمی:

ساختار مغز شما به نحوی است که هر چیزی را حتی برای یک بار هم که خوانده‌ یا دیده‌ باشید در حافظه‌تان ذخیره می‌شود. جای هیچ نگرانی نیست. فقط کافی است تمرین کنید و اراده کنید آن را به یاد آورید.

این نگرانی ناشی از چیست؟

– عادت شما از سال‌های گذشته که قبل از امتحان برای هر درس، یک یا دو روز به شما فرصت مرور می‌دادند.

– عادت و روش مطالعه و یادگیری شما، چه زمانی که به معلم سر کلاس گوش می‌دادید و چه زمانی که در خانه مطالعه می‌کردید. این فکر همیشه در ذهن‌تان بود که باید یک بار دیگر این مطلب را مرور کنید.

چه‌کار کنیم؟ به حافظه‌ی خود اعتماد کنید. مطمئن باشید زمانی که می‌خواهید موضوع یا نکته‌ای را به یاد آورید و کمی تمرکز کنید، حتماً موفق خواهید شد.

از عمومی‌ها غافل شده‌ام و احساس می‌کنم عقب مانده‌ام. چه کنم؟

با توجه به زمان کم باقی‌مانده به شما توصیه می‌کنیم:

۱- از هم‌اکنون حداقل ۴۰ تا ۴۵ درصد زمان مطالعه‌ی خود را به عمومی‌ها اختصاص دهید.

۲- در دوران جمع‌بندی (یک ماه آخر) حداقل یک درس عمومی (ترجیحاً دین و زندگی) را ورق به ورق مطالعه کنید.

۳- اگر در درس‌های عربی، زبان و زبان ‌فارسی ضعف دارید با توجه به کارنامه‌ی مبحثی نیم‌سال اول، نقاط قوت خود را شناسایی کنید و بیش‌تر وقت خود را به تقویت آن مباحث اختصاص دهید.

۴- اگر هر چهار درس عمومی برای شما یکسان است می‌توانید با توجه به یکی از موارد زیر اولویت‌ها را مشخص کنید و به آن‌ها بپردازید:

الف) بودجه‌بندی مباحث در کنکور

ب) مباحثی که یادگیری آن‌ها برای شما ساده‌تر و سریع‌تر است.

این مقاله را از دست ندهید:  مصاحبه با محمد احمدی رتبه 1 کنکور تجربی 95

ج) ضرایب درس‌ها

 

سوالی که بسیاری از داوطلبان تجربی دارند این است که چگونه می توان درصد مورد نیاز در درس ریاضی ،

و جهت قبولی در رشته های گروه علوم پزشکی را کسب کنیم و یا برخی از داوطلبان واقعا

حرفه ای دوست دارند در این درس درصد ۱۰۰ را در کنکور کسب کنند لذا جهت رسیدن به این مقصود باید:

ابتدا مطمئن شوید درس را بصورت عمیق مطالعه و یاد گرفته اید.توجه داشته باشید ریاضی را بدون مطالعه عمقی و تسلط کامل نمیتوانید به تست زنی سریع و آزمونی برسانید.

۲-تا جایی که میتوانید در این درس از تست های استاندارد و یا کنکورهای سالهای گذشته تست کار کنید.در کنکور تست های بصورت ساده تا دشوار پراکنده شده اند لذا توصیه میشود از هیچ تستی به سادگی نگذرید چرا که سخت ترین و آسانترین تست در کنکور به یک اندازه روی رتبه و درصد شما تاثیرگذار خواهد بود .پس هوشمندانه تر عمل کنید.

۳-به بودج بندی های سال های اخیر توجه کنید.شما باید بطور دقیق و مشخص بدانید از هر مبحث چند تست بصورت مستقیم و غیر مستقیم تست در کنکور مطرح میشود.همانطور که در مقالات قبلی هم گفته شد ،بودجه بندی تست ها م در درس ریاضی و هم در بقیه دروس هرساله ثابت است.لذا حتما بر حسب بودجه بندی ها برنامه ریزی داشته باشید.

۴- مطالعه ریاضی را نیز مثل بقیه دروس ابتدا باید از پیش نیازها شروع کنید و حتما حتما پیش نیازها رعایت شوند.مثلا مباحث تابع ، مثلثات ،حد،پیوستگی ،مشتق و انتگرال به ترتیب به فصول قبلی پیوستگی دارند و شما بدون یادگیری حد و مشتق نمیتوانید به تسلط بر مبحث انتگرال برسید.

۵-با توجه به زمان های باقیمانده تا کنکور و البته بودجه بندی تست های کنکور ،زمان مطالعه و تست زنی های خود را بر روی منابع و بودجه بندی های کلیدی صرف کنید.

۶-باز هم تاکیید میکنیم که حتما شرایط جلسه کنکور را بارها و بارها برای خود در منزل ،کتابخانه یا هر مکان دیگری که مطالعه میکنید ،مهیا و شبیه سازی کنید.شما برای کنکور باید آمادگی آزمون دادن در هر شرایطی را داشته باشید.

۷- بعد از هر تایم تست زنی حتما نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کنید.بدانید که بیشترین اشتباهات را در کدام مباحث و چرا داشته اید.بعد از شناسایی نقاط ضعف سعی در اصلاح آنا کنید و بیتفاوت نباشید که هر چی بادا باد! چرا که اشتباهات شما در آزمون ها میتوانند به مهمترین عامل موفقیت شما تبدیل شوند به شرط آنکه بتوانید به درستی و با صبر و حوصله آنها را به نقاط قوت و موفقیت خود تبدیل کنید.

این مقاله را از دست ندهید:  چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟

 

تصویر پاسخبرگ تخصصی (تجربی) برای مدیریت بهتر در جلسه کنکور

دلیل دیگری که میتوان بر اهمیت تست زنی با این کتاب به آن اشاره کرد،آشنایی داوطلب با تیپ بندی تست های هر درس است چرا که وقتی شما مثلا درسی مانند ادبیات را در بازه های متوالی سه روزه ،آزمون میدهید با سبک تست ها و شیوه چینش آنها بیشتر آشنا میشوید که نتیجه رسیدن به این مهارت توانایی ترتیب پاسخگویی به تست های کنکور است چرا که دیگر میدانید مثلا تست های غرابت معنایی در چه شماره هایی هستند و نتیجه دیگر درک اهمیت هر مبحث در کنکور خواهد بود.

آخرین و اصلی ترین دلیل اهمیت ، مرور و جمعبندی اجباری عمومی هاست. چرا که شما با تمرین آزمون ها و بررسی و تحلیل پاسخ ها، علاوه بر یادگیری سر جلسه و پاسخ ها گاها مجبور به بررسی کتاب برای بخش مبهمی میشوید که این خود بسیار اثر بخش است.

اگر اولویت های ذکر شده در اینجا را در برنامه ریزی روزهای مانده تا کنکور خود پیاده سازی کنید مطمئن باشید شاهد افزایش چشمگیر درصد عمومی ها در آزمون ها و در آخر کنکور خواهید شد.اما به عنوان نکته و تذکر جدی بازم هم باید به اهمیت تحلیل آزمون ها اشاره کرد چرا که عدم تحلیل و بررسی ، اثر بخشی رفتن به آزمون را فقط ۵۰% برای شما خواهد داشت.

آمادگی بیشتر در آزمون های جمعبندی با چند راهکار حرفه ای و کسب درصد بیشتر :

با توجه به اینکه الان دیگه همه داوطلبان درگیر آزمون های جمعبندی هستند امروز  می خواهیم با فرض اینکه شما داوطلبی هستید که در طول سال طبق برنامه درس خوانده و برای هر درسی برنامه تست زنی مکرری داشته اید ،نحوه مرور دروس خوانده شده را بیشتر توضیح دهیم:

این مقاله را از دست ندهید:  بررسی کامل درس ادبیات به همراه معرفی منابع ( بخش دوم)

زیست:در برنامه مرور برای این درس بهتر است ابتدا متن کتاب درسی را بصورت روزنامه وار( تورق سریع) بخونید ولی به قیود و اشکال بیشتر زوو کنید و حاشیه نویسی یا نکاتی که قبلا یادگرفته اید را هم بخوانید( چرا که نکات برخلاف متن کمتر خوانده شده اند پس خوبه که الان دقیق بخونید اونا رو) و اگر زمان داشتید میتونید تست هایی که اشکال دارید کار کنید ولی اگر زمان کافی برای این کار نداشتید ایرادی ندارد چون قبلا نکته این تست ها رو در کتاب نوشتید.

شیمی: متن کتاب را با توجه به فصل آن به روش تورق سریع یا همان روزنامه وار بخوانید . مثلا مبحث محلول مربوط به شیمی ۳ را دقیق بخونید چون خیلی خیلی مهمه در کنکور . سپس مرور بخش های مارکر دار ، حاشیه نویسی ها، نکات نوشته شده از درسنامه و در آخر کار با تست هایی که اشکال دارید.

فیزیک و ریاضی: مرور این دو درس تقریبا همانند شیمی است با این تفاوت که خواندن متن کتاب نیازی نیست.مثال های مهم کتاب را مجددا حل و مرور کنید.سپس بخش های مهم درسنامه ها را خواند و البته درسنامه هایی که قبلا براتون مشکل بوده هم توجه بیشتری داشته باشید  درآخر هم حتما تست های اشکال دار رو مجددا کار کنید ولی در صورت کمبود زمان برای این کار حداقل این تست ها را مرور کنید(بدون حل دوباره و فقط مرور) چون خیلی خیلی مرورشون مهمه.

توجه داشته باشید که این تیپ مرور برای ۳ آزمون جمعبندی آخر و نزدیک به کنکور نمیباشد.

با آروزی موفقیت برای تک تک شما عزیزان…

2,413 بازدید

نظرات شما

  نظرات و نوشته های ارزشمندتون رو برای ما بنویسید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

 1. vahab گفت:

  با سلام وخسته نباشی و تشکر فراوان بابت سایت خوب وعالی شما من داوطلب رشته ریاضی هست در منطقه ۳ همه درس های مد نظر مو خوندم مشکلی هم ندارم جز شیمی تا حالا نخوندم و الان خیلی نگرانشم اگه میشه راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم و چگونه بخونم تشکر از لطف شما

  • دکتر حسین رونقی دکتر حسین رونقی گفت:

   سلام ممنون
   اگر در سایت جستجو کنید مقاله ای مرتبط با سر فصل های مهم و تاثیر گذار شیمی قرار دادیم
   میتونید این مطالب رو از کانال ما هم مطالعه بفرماید
   @DrRonaghi

مشاوره خصوصی