پیام های انگیزشی :

انتخاب رشته یا تعیین مسیر موفقیت…

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۵

انتخاب رشته

انتخاب رشته یا تعیین مسیر موفقیت…

آزمون سراسری بعد از یکسال تلاش و زحمت کنکوریها و در ساعاتی حساس و با دقت و نظارت بالایی برگزار شد.ولی هنوز یک گام دیگر از این مارتن نفس گیر باقی مانده و هنوز کار تمام نشده.

اما…

جلسه ی کنکور تمام شده و دیگر نباید حسرت و پشیمانی تست هایی را بخورید که به اشتباه جواب داده و یا بی دقتی های فاحش در تست زنی منجر به از دست دادن درصدهایی شد که میتوانستند با کمی دقت شما ،تبدیل به بهترین درصدها شوند.ولی بازهم گذشت  و الان دیگه هرچقدر که بنشینید و بفکر فرو روید دیگر فایده و سودی ندارد چون نمیتوان نتیجه را عوض کرد.بهترین و عاقلانه ترین کار این است که از این کنکور تجربه بگیرید برای کنکور سال بعد.

واما داوطلبانی که نتایج خوبی توانسته اند کسب کنند،کار برای آنها نیز نیمه تمام است  فعلا. و نیمه ی دوم بازی سرونوشت ساز کنکور،همان انتخاب رشته ای صحیح و هدفمند است.هرگونه اشتباهی واقعا غیر قابل چشم پوشی و شاید هم در مواقعی سخت قابل جبران باشد.

انتخاب ها همیشه در زندگی افراد بوده اند.انتخاب یعنی تشخیص بهترین راه ،یعنی تعیین تکلیف و سرنوشت.

داوطلب عزیز ،کنکور تمام زندگی تو نیست ولی میتواند میسر زندگیت را به کل تغییر دهد و دگرگون کند.

همانند دانشمندانی که در اوج فقر و نداری و تنها با تلاش و علم خود توانستند نه تنها مسیر زندگی خود را عوض کنند بلکه مسیر زندگی یک دنیا را نیز متحول کنند.

اگر انتخابی درست انجام دهید یعنی آینده ی مالی،مادی،شخصیت و جایگاه اجتماعی و …خود را از همین الان تضمین کرده اید.انتخاب با توست و در مقابل هر گونه اشتباهی فردا باید پاسخگوی زندگی و آینده ات باشی.

چقدر زمان زود گذشت.همین دیروز بود که برای دبیرستان انتخاب رشته انجام دادی ،همین دیروز کنکور رشته ی خودت شرکت کردی و امروز بازهم انتخابی حساس،،،انتخاب رشته ی دانشگاه ،انتخاب یک بار علمی که تا آخر عمر بر دوشت خواهد بود و بر زندگیت سایه خواهد افکند.و چه سخت است که بعد از این همه مدت بخواهی دوباره این مسیر طولانی را از اول و از صفر صفر شروع کنی.پس بیا و عقل و منطق خود را بسیج کن که انتخاب امروز تو بعدها تو را مجبور به تحمل سختی های دوباره ی این مسیر خسته کننده،نکند.

این مقاله را از دست ندهید:  شگرد های آزمون دادن(قسمت2)

دقت داشته باشید که هر گونه دخالت و یا اجبار به انتخاب رشته ای خاص و نیز لحاظ کردن احساسات فردی در انتخاب رشته ،بعدها میتواند داوطلب را از رسیدن به اهداف و آرزوهایش ناکام و ناموفق بگذارد.

مبحث بسیار مهم دیگر در انتخاب رشته ،آگاهی داشتن از علاقه و توانایی های شخصی است.مثلا داوطلبی که رشته ی مهندسی پلیمر  را با علاقه انتخاب میکند ابتدا باید اطلاعاتی در زمینه ی بازار کار این رشته و دانشگاه هایی که این رشته درآن تدریس میشود و نیز امکان ادامه ی تحصیل ،داشته باشد و سپس ببیند آیا  توانایی های لازم را جهت تحصیل در این رشته دارد یا خیر.مثلا دانشجوی مهندسی پلیمر باید توانایی حضور و فعالیت ساعات زیادی  در آزمایشگاه های رنگ و مواد شیمیایی را داشته باشد.سابقه ی هیچگونه آلرژی و حساسیتی نداشته باشد .کورنگی نداشته باشد تا بتواند واحدهای مربوط به شناخت رنگ ها را بگذراند.در دبیرستان شیمی و ریاضی قوی داشته باشد به انگلیسی و کامپیوتر هم تا حدودی مسلط باشد.برای تمامی رشته کسب اینگونه اطلاعات  و آگاهی های اولیه لازم و ضروری است .انتخاب رشته باید واقع بینانه و براساس سطح استعداد و دانایی شما انجام شود.

در نتیجه میتوان گفت که انتخاب رشته ی درست ،مکمل تمام زحمات چند سال تحصیلی و نیز یکسال یا چند سال پشت کنکور ماندن است.

حساسیت زیاد این مرحله،اقتضا میکند که عقل و منطق به سمت بهره بردن از تجربیات افرادی امین ،آگاه،با تجربه ،باهوش،دقیق و …برود.

داوطلبان زیر در انتخاب رشته شکست خواهند خورد.لطفا بیشتر دقت کنید بچه ها کاری نکنید که انتخاب امروز شما ،آینده ی شما را تهدید کند.

۱-فداکردن دقت امروز به پای ذوق و شوق لحظه ای…

داوطلبانی که تمام صفر تا صد کار را به یک مشاور میسپارند و تاکید هم میکنند که فقط یک رشته ی سراسری قبول شوند و به دانشگاه بروند و نیز انتخاب رشته ی خود را به دست افراد بی تجربه سپرده و خود هم درگیر ذوق و شوق این لحظات میشوند.

این مقاله را از دست ندهید:  افزایش تمرکز

خوشحالم که تو امروز شاد هستی و لبخند تو را بعد از یکسال تلاش و زحمتت میبینم ولی دوست من،همانگونه که یکسال برای این لحظه صبر کردی ،الان هم نباید حوصله و دقت را فدای سرعت کنی که به هر نحوی که شده و با شتاب فرم انتخاب رشته را پر کنی.از این فرصت مهم و حساس هم بخوبی استفاده ببر. و با دقت و حوصله و نیز کمک گرفتن از افراد با تجربه در زمینه ی انتخاب رشته،فرم خود را تکمیل کنید.

آینده ازآن شماست..عجله نکنید…

۲:انتخاب رشته در شرایط عدم حضور ذهن و تمرکز…

وقتی انسان زیادی ذوق زده و هیجان زده شود بالطبع احساسات  او هم شعله ورتر میشود . فشارهای روانی ناشی از این عکس العمل ها،مانع از اتخاذ تصمیم گیری های درست و اصولی میشود.داوطلب بدون در نظر گرفتن سطح نمرات خود اقدام به انتخاب رشته ای مینماید که از سطح علمی وی بالاتر است.و در نتیجه، هم از ورود به این رشته باز می ماند و هم از ورود به رشته های دیگری که در سطح علمی او بودند ولی وی از آنها غافل شد.مشورت با یک فرد آگاه میتواند شما را از مهلکه ی این مرحله نجات دهد.

۳-لحاظ نکردن شرایط روحی  و توانایی های مورد نیاز…

در اینجا داوطلب اقدام به انتخاب رشته ای می نماید که هیچ اطلاعات قبلی در مورد شرایط ورود به این رشته اعم از تواناییها و شرایط روحی و جسمی ،مالی و…آن ندارد.شاید در نگاه اول شما واقعا استعداد و توانایی ادامه ی تحصیل در یک رشته ی خاص را داشته باشید ولی بعدها نتوانید شرایط روحی و ذهنی بازار کار رشته ی انتخابی خود را تحمل کنید.پس باز هم  لطفا تحت تاثیر جو رشته های پرآوازه و  پرطرفدار بدون درک اطلاعات اولیه و واقع بینانه ،نشوید.

این مقاله را از دست ندهید:  تاثیر تکنولوژی در پشرفت و یا افت تحصیلی و مطالعه کنکور

۴-اشتباه در ورود کدها به فرم انتخاب رشته:

داوطلب با در نظر گرفتن استعداد،توانایی های فعلی و آمادگی روحی و ذهنی اقدام به انتخاب کدرشته محل ها می نماید.ولی در ورود کد رشته ها به فرم اشتباهی آنها را جابجا وارد میکند.مثلابجای منتقل شدن کد رشته ی دانشگاه تهران به فرم،به اشتباه کد رشته ی دانشگاه کرج را می نویسد.در صورتیکه اولویت اول و بهتر تهران بود بعد کرج…جهت جلوگیری از اینگونه اشتباهات بهتر است ابتدا کدهای مورد نظر را در یک برگه ی جدا نوشته و پس از اطمینان از روی برگه ،کدها به فرم اصلی منتقل شوند.

برای انتخاب مسیر جدید خود ،کمی بیشتر فکر کنید…موفق باشید…

 

 

1,134 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی